Θα υπερασπιστεί τον τίτλο του Κυπελλούχου

Written by  Απρ 08, 2022

Τον τίτλο που κατέκτησε στο ίδιο γήπεδο, πριν από δύο χρόνια θα υπερασπιστεί ο Ολυμπιακός, το μεσημέρι της Κυριακής, στον τελικό του Κυπέλλου Γυναικών, καθώς στο δεύτερο ημιτελικό του Final-4, που διεξάγεται στο κλειστό Κλαδισού, επικράτησε του Παναθηναϊκού με 69-55.

Το παιχνίδι:

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού με 69-55 στο ντέρμπι των «αιωνίων» και εξασφάλισε το δεύτερο εισιτήριο (το πρώτο είχε πάρει νωρίτερα η Ελευθερία Μοσχάτου) για τον τελικό του Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος Γυναικών που διεξάγεται στο Κ.Γ. Κλαδίσου των Χανίων.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων, καθώς ξεκίνησε με πολλά εκατέρωθεν λάθη και σκληρές άμυνες, γεγονός που κράτησε χαμηλά το σκορ (6-6, 6΄33΄΄), ωστόσο ο Ολυμπιακός κατάφερε και προηγήθηκε με το ισχνό 13-10.

Οι δύο ομάδες μπήκαν με διαφορετικό ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και πολύ γρήγορα ο δείκτης του σκορ ανέβηκε, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί το προβάδισμα με 21-17 (5΄55΄΄). Με το δίποντο της Νικολοπούλου η ομάδα του Πειραιά απέκτησε διψήφια διαφορά στο σκορ με 31-21 (18΄03΄΄). Με τον Παναθηναϊκό να μην έχει τις κατάλληλες απαντήσεις και μετά από ένα σερί 10-0 του Ολυμπιακού το ημίχρονο έκλεισε στο 37-21.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με δύο τρίποντα από τις δύο ομάδες, πρώτα της Φιτζέραλντ για τις «πράσινες» (37-24) και απάντησε η Σταμάτη για τις «κόκκινες» (40-24). Οι αθλήτριες του Παναθηναϊκού κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια για να ανατρέψουν το σκηνικό του αγώνα και τα κατάφεραν έως ένα βαθμό μειώνοντας σε 44-37 (26΄33΄΄). Ο Ολυμπιακός συνέχισε να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια ελέγχοντας τα ριμπάουντ, γεγονός που του επέτρεψε να διατηρήσει και τον έλεγχο του σκορ (52-42, 29΄59΄΄).

Η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού δεν είχε ανάλογη συνέχεια στο τέταρτο δεκάλεπτο, γεγονός που επέτρεψε στον Ολυμπιακό να διατηρήσει με μεγαλύτερη ευκολία τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (61-48, 35΄39΄΄) και να επικρατήσει με το τελικό 69-55.

Δεκάλεπτα: 13-10, 37-21, 52-42, 69-55

Διαιτητές: Κατραχούρας, Θεονάς, Χριστινάκης

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλαφ 7, Σταμολάμπρου 13(1), Σταμάτη 3(1), Αλεξανδρή 3, Σπυριδοπούλου 7, Σύρρα, Νικολοπούλου 9, Φουράκη, Διέλα 2, Βαμβακά 2, Βίτολα 15(1), Χάμπλιν 8.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 11, Φιτζέραλντ 14(3), Σταμάτη, Λύμουρα 7(1), Κωτούλα, Μυλωνάκη, Χολμς 12(1), Χατζηνικολάου 9, Κάζερ 2.