Έσπασε την έδρα μείωσε τη σειρά

Written by  Μάι 05, 2022

Στον πρώτο τελικό των playoffs του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών ο Παναθηναϊκός επικράτησε στο ΣΕΦ του Ολυμπιακού με 81-76 κάνοντας σπάζοντας την έδρα του αντιπάλου του.

Στη σειρά των αγώνων προηγείται 2-1 ο Ολυμπιακός (υπολογίζονται και τα παιχνίδια της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος) και επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι την Κυριακή (8/5, 15.00) στο Π.Γιαννακόπουλος. Πρωταθλήτρια θα αναδειχθεί η ομάδα που θα φτάσει πρώτη στις τέσσερις νίκες.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στον αγώνα και μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά βρέθηκε στη θέση του οδηγού. Με τις Ριντ, Φιτζγκέραλντ και Χατζηνικολάου άρχισε να χτίζει διαφορά φτάνοντας και στο +11 (25-36) δύο λεπτά από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχες από την άλλη εμφανίστηκαν νευρικές και με τις Βίτολα και Πλουφ προσπαθούσαν να βρουν λύσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει και με έξι συνεχόμενους πόντους από τη Σταμολάμπρου μείωσε σε 40-47. Οι φιλοξενούμενες ωστόσο με τη Ριντ κατάφεραν εκ νέου να ξεφύγουν (42-58, 28′).

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Ολυμπιακό να πλησιάζει αρχικά στους έξι πόντους με τρίποντο της Νικολοπούλου (58-64 στο 34′) και στη συνέχεια στους πέντε με την Πλουφ (65-70 στο 38′). Ο Παναθηναϊκός ωστόσο έδειξε ψυχραιμία στο τέλος φτάνοντας στη νίκη με 81-76.

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 76-81
Διαιτητές: Τσαρούχα-Θεονάς-Μηλαπίδης
Δεκάλεπτα: 14-21, 30-40, 45-60, 76-81
Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλουφ 24, Σταμολάμπρου 19(2), Σταμάτη 3, Αλεξανδρή, Σπυριδοπούλου 8(1), Σύρρα, Νικολοπούλου 6(2), Δίελα, Βίτολα 9(1), Χάμπλιν 7.
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη):Ριντ 24, Φιτζγκέραλντ 27(1), Ζιάκα, Σταμάτη 2, Λύμουρα 3, Κωτούλα, Γρηγοροπούλου, Μυλωνάκη, Χολμς 12(3), Χατζηνικολάου 12(1).