Η πρόκριση θα κριθεί στο Ισραήλ

Written by  Ιαν 05, 2023

Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο του παιχνίδι για τη φάση των «32» του Eurocup Γυναικών ηττήθηκε στο κλειστό του ΟΑΚΑ με 67-60 από την Ελιτζούρ Χολόν. Η δεύτερη αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη να γίνει στο Ισραήλ στις 12 του μήνα

Μετά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η Ισραηλινή ομάδα πήρε τα ηνία του αγώνα, έλεγξε το ρυθμό και άρχισε να χτίζει διάφορα. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει στο τέταρτο δεκάλεπτο, μείωσε στους πέντε πόντους (65-60) 40 δευτερόλεπτα από το τέλος με την Ελιτζούρ να φτάνει τελικά στη νίκη με 67-60 παίρνοντας το προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Διαιτητές: Βαρτάνοφ (Γεωργία), Τβάουρι (Γεωργία), Κούιτσι (Τουρκία)
Δεκάλεπτα: 16-21, 28-41, 43-51, 60-67
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Χαιριστανίδου 2, Παυλοπούλου 12(2), Πότερ 9, Ριντ 17(1), Σωτηρίου 7(1), Αλεξανδρή 5(1), Μπουντούρη, Κωτούλα, Θεοδωρομανωλάκη 6(2), Ζιάκα 2.