Επιστροφή στην Α1 με δραματική νίκη για Πανιώνιο

Written by  Οκτ 16, 2016

Σε μια αναμέτρηση που επιφύλασσε δραματικό φινάλε ο Πανιώνιος επέστρεψε στη μεγάλη κατηγορία με το δεξί καθώς επικράτησε της Τερψιθέας Γλυφάδας με 64-62 στο κλειστό της Αρτάκης στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά και για τις δυο ομάδες με την Τερψιθέα να παίρνει μια διαφορά τεσσάρων πόντων (6-10) στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Πανιώνιος βρήκε επιθετικές λύσεις και ισοφάρισε αρχικά 14-14, προηγήθηκε με 19-15 χάρη σε τρίποντο της Στεφανίδου για να διαμορφωθεί με μια βολή της Σοφίας Γρηγορίου το 20-15 που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτριες του Άγγελου Τσίκληρα πάτησαν περισσότερο το γκάζι και έφτασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (29-19 στο τρίτο λεπτό). Η Τερψιθέα τρέχοντας μικρά σερί μείωνε τη διαφορά ωστόσο δεν μπορούσε να απειλήσει περισσότερο. Ένα τρίποντο της Βαλέτα διαμόρφωσε το 39-31 λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και σε νεκρό χρόνο η Κέιτι Χίλι με 1/2 βολές έγραψε το 40-31 με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Γλυφάδας θέλησε να μπει πιο δυνατά, με ένα μικρό σερί μείωσε τη διαφορά ωστόσο οι παίκτριες του Πανιωνίου με συνεχόμενα τρίποντα και παίζοντας δυνατή και αποτελεσματική άμυνα διεύρυναν τη διαφορά φτάνοντας ακόμα και στο συν 16 (53-37) για να τελειώσει το δεκάλεπτο με το ταμπλό να γράφει 57-39.

Με την έναρξη του τελευταίου δεκάλεπτου ο Πανιώνιος έμεινε χωρίς σκορ για τρία λεπτά δίνοντας το δικαίωμα στην Τερψιθέα να μειώσει σε 57-46 ενώ η διαφορά έπεσε κάτω από τους δέκα πόντους μετά από πολύ ώρα (59-53) πέντε λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Η κορυφαία του Πανιωνίου Κέιτι Χίλι έκανε το 61-53 δίνοντας μια ανάσα στην ομάδα της Νέας Σμύρνης. Η διαφορά μειώθηκε στους τέσσερις πόντους (63-59) κάνοντας τα τελευταία λεπτά δραματικά. Η Ντάνιελ Σπηλιώτης δεν μπόρεσε να βάλει μπροστά την Τερψιθέα αστοχώντας κάτω από τη ρακέτα οκτώ δευτερόλεπτα πριν το τέλος και  ενώ το σκορ ήταν 63-62. Μια βολή της Στεφανίδου διαμόρφωσε το 64-62 το οποίο παρέμεινε μέχρι το τέλος καθώς σε νεκρό χρόνο η Ντεσκρός αστόχησε σε δυο βολές χάνοντας την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Κορυφαίες για την ομάδα του Πανιωνίου οι δυο ξένες Χίλι και Πέτερσεν που πέτυχαν 19 και 14 πόντους αντίστοιχα ενώ από κοντά ακολούθησαν και οι Στεφανίδου και Πατεράκη με 14 και 10 πόντους. Για την Τερψιθέα η Ντεσκρός τελείωσε την αναμέτρηση με 27 πόντους και 17 ριμπάουντ και οι Χάουαρντ και Σπηλιώτης πέτυχαν 16 και 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 40-31, 57-39, 64-62

Πανιώνιος (Τσίκληρας) : Πέτερσεν 14, Χίλι 19, Τσιαδή 2, Μπότσαρη 4, Στεφανίδου 14, Πατεράκη 10, Γρηγορίου 1

Τερψιθέα Γλυφάδας (Δαμαλής) : Βαλέτα 5, Ντεσκρός 27, Χάουαρντ 16,  Απέργη 3, Μπάμπη, Θεοδοσίου, Σπηλιώτης 11