Πιο ψύχραιμος ο Πρωτέας ξεκίνησε νικηφόρα το 2017

Written by  Ιαν 11, 2017

Στο κλειστό της Βούλας Πρωτέας και Νίκη Λευκάδας είχαν από ένα καλό ημίχρονο με τις γηπεδούχες να αντιδρούν πιο ψύχραιμα στα κρίσιμα σημεία και να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 71-67.

Η αναμέτρηση της 9ης αγωνιστικής ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ στο πρώτο πεντάλεπτο ενώ στη συνέχεια ο Πρωτέας πήρε μια διαφορά κοντά στους οκτώ πόντους την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (26-18). Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου η διαφορά ανέβηκε στους 10 πόντους (28-18) με τον Πρωτέα να δείχνει ότι ελέγχει το παιχνίδι μέχρι εκείνο το σημείο. Οι γηπεδούχες τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου εκμεταλλευόμενες τεχνική ποινή που δόθηκε στον πάγκο της Νίκης ανέβασαν τη διαφορά στο συν 14 (42-28). Σε νεκρό χρόνο η Δήμητρα Τελίδου ευστοχώντας σε τρίποντο έριξε τη διαφορά ξανά στους 10 στέλνοντας τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια με το ταμπλό να γράφει 46-36.

Έχοντας την ψυχολογία με το μέρος της η ομάδα της Λευκάδας μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μισό και με ένα σερί 6-0 αρχικά μείωσε σε 48-42 για να φτάσει το παιχνίδι στον πόντο (50-49) κρατώντας παράλληλα τις γηπεδούχες χωρίς σκορ για τέσσερα περίπου λεπτά. Οι παίκτριες του Αλέκου Δάγλα βρήκαν το δρόμο προς το καλάθι και ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά στο συν 9 (58-59) για να φτάσουμε στο 60-51 που ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου.

Αντίστοιχο ξεκίνημα και στο τέταρτο δεκάλεπτο για τη Νίκη Λευκάδας που μείωσε γρήγορα στον πόντο (62-61) κάνοντας το υπόλοιπο της αναμέτρησης ντέρμπι. Οι φιλοξενούμενες μάλιστα προηγήθηκαν για πρώτη φορά στην αναμέτρηση πέντε λεπτά πριν τη λήξη με 65-64. Δραματικά τα τελευταία λεπτά με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς πλευρά αλλά τον Πρωτέα να αντιδρά πιο σωστά και να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 71-+67.

Η ομάδα του Νίκου Δουβίτσα ήρθε στην Αθήνα με 8 παίκτριες καθώς η Δήμητρα Καμπουράκη ταλαιπωρείται από μια θλάση στο δικέφαλο και προτιμήθηκε για προληπτικούς λόγους να μείνει εκτός αποστολής ώστε να είναι έτοιμη για την αναμέτρηση της επόμενης αγωνιστικής κόντρα στον Αθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 46-36, 60-51, 71-67

Πρωτέας Βούλας (Δάγλας) : Καρλάφτη 5, Γουάιτ 12, Τσιχλάκη, Σπυριδοπούλου 13, Κολλάτου 9, Ράτζα 2, Σκμρά 17, Νικολοπούλου 10, Κορρέ, Χατζηγιακουμή 3, Αναστασοπούλου, Χατζηβασιλείου

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας) : Χαιριστανίδου 5, Τελίδου 12, Μπράουν 14, Στάρα 16, Γούναρη 10, Ψυχογιού 6, Παπαδοπούλου, Δεληγιάννη 4