Ο ΠΑΟΚ πήρε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης

Written by  Ιαν 29, 2017

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο νικητής της μάχης της 12ης αγωνιστικής κόντρα στον συμπολίτη Παναθλητικό με 64-63.

Άστοχο το ξεκίνημα στο κλειστό του Επταπυργίου με το σκορ να είναι μόλις 5-5 στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου. Οι παίκτριες της Ελένης Καφαντάρη κυριάρχησαν κάτω από τα δυο καλάθια (13-5 τα ριμπάουντ στα πρώτα δέκα λεπτά), έτρεξαν ένα μικρό σερί 6-0 κάνοντας το 11-5 προβάδισμα που διατήρησαν μέχρι τη λήξη της περιόδου η οποία ολοκληρώθηκε με σκορ 16-10. Στο πρώτο μισό του δεύτερου δεκαλέπτου οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Ο ΠΑΟΚ έκανε ένα σερί 9-0 παίρνοντας προβάδισμα με 19-16 κρατώντας παράλληλα τις γηπεδούχες χωρίς σκορ για περισσότερα από τρία λεπτά. Ο Παναθλητικός στη συνέχεια βρήκε ξανά το ρυθμό του, ανέκτησε το προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια με συν επτά 34-27.

Η τρίτη περίοδος ανήκε στον ΠΑΟΚ ο οποίος έκανε ένα 19-0 σε οκτώ λεπτά και πήρε διαφορά δώδεκα πόντων (34-46). Ο Παναθλητικός με ένα σερί 7-1 μείωσε σε 41-47 για να τελειώσει το δεκάλεπτο με 43-48. Οι φιλοξενούμενες στα τελευταία δέκα λεπτά έδειχναν αποφασισμένες να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα και μέχρι το τέλος διατηρούσαν τη διαφορά που είχαν χτίσει στο προηγούμενο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχες έκαναν την τελική αντεπίθεση τους μείωσαν αρχικά στους τρεις και θα μπορούσαν να είχαν στείλει το παιχνίδι στην παράταση αν στο τέλος είχαν ευστοχήσει και στις τρεις βολές που κέρδισαν αλλά με τις 2/3 διαμορφώθηκε το 63-64 που έμεινε μέχρι το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 16-10, 34-27, 43-48, 63-64

Παναθλητικός Goalbet  (Καφαντάρη-Λαμπρόπουλος): Παπαβασιλείου 7, Αναστασιάδου, Σύρρα 9, Σταυρίδου 17, Νάστου 3, Κυρατζή 2, Μπόικιν 6, Σούμπερτ 17, Γαϊτάνη 2.

ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ (Μασλαρινός): Σταμπουλίδου 8, Λύμουρα 23, Μαγαλιού, Πανταζή 9, Tz;eningk 1, Κατωπόδη, Κάμπελ 14, Βάινς 6, Κοντογεώργου 3.