Διπλό πρόκρισης του Ολυμπιακού στην Πολωνία

Written by  Νοε 02, 2017

Με μια μεγάλη νίκη επιστρέφει ο Ολυμπιακός από την Πολωνία όπου για την 4η αγωνιστική του Α ομίλου του EuroCup επικράτησε της Γκορζόβ με 85-56 νίκη που τον φέρνει ακόμα πιο κοντά στην πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Για δέκα αγωνιστικά λεπτά οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Η Στέλλα Καλτσίδου οδηγούσε επιθετικά τον Ολυμπιακού (8 π.) για να κλείσει η πρώτη περίοδος με τις γηπεδούχες προηγούμενες με 23-21. Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε στον Ολυμπιακό που λίγο πριν τα μέσα του προηγήθηκε με διψήφιο αριθμό πόντων (25-35) διαφορά που διατήρησε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου το οποίο ολοκληρώθηκε με 34-40. Για τις "ερυθρόλευκες" Μακόλι και Καλτσίδου είχαν 13 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Συγκεντρωμένες οι "ερυθρόλευκες" συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης διευρύνοντας το προβάδισμα τους. Το 44-60 του τρίτου δεκαλέπτου και το τελικό 56-85 έδωσε στον Ολυμπιακό το τρίτο ροζ φύλλο αγώνα την φετινή αγωνιστική σεζόν φέρνοντας τον πιο κοντά στον στόχο της πρόκρισης στην επόμενη φάση. Πρώτη σκόρερ για τις Νταμπλούχες Ελλάδας ήταν η Βικτόρια Μακόλι με 24 πόντους και την ακολούθησαν Καλτσίδου και Σπυριδοπούλου που πέτυχαν 18 και 12 αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 34-40, 44-60, 56-85

Γκορζόβ (Ντάριους Ματζιεβεύσκι): Σπένσερ 9, Ρουτσίκαβα 9, Πρεζέλι 5, Ντόντερς 2, Γιαβόρσκα 2, Πάλακ, Σζάουτερ 8, Μισιέκ 4, Στλίματς 3, Σγουόρντς 14

Ολυμπιακός (Ελένη Καπογιάννη): Μάζιτς 1, Σταμάτη, Χατζηνικολάου 9, Νικολοπούλου 9, Χαλιβέρα 3, Σωτηρίου 2, Άντερσον 7, Μακόλι 24, Σπυριδοπούλου 12, Καλτσίδου 18