Πήρε την πρόκριση, πάει για την πρωτιά

Written by  Νοε 22, 2017

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 68-45 της Μπεσίκτας στο κλειστό της Γλυφάδας για την πέμπτη αγωνιστική των ομίλων του EuroCup φτάνοντας έτσι τις τέσσερις νίκες στη διοργάνωση, σφράγισε την πρόκριση στην επόμενη φάση και πλέον απέναντι στη Ρίγα (30/11 19:30) θα διεκδικήσει την πρώτη θέση του ομίλου.

Παίζοντας πολύ καλή άμυνα ο Ολυμπιακός έκλεισε όλους τους δρόμους προς το καλάθι για τη Μπεσίκτας η οποία χρειάστηκε να περάσουν έξι λεπτά από το τζάμπολ του αγώνα προκειμένου να πετύχει το πρώτο καλάθι της. Την ίδια ώρα οι γηπεδούχες έτρεξε ένα 12-0 επιβάλλοντας το ρυθμό του. Το 22-7 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο είναι χαρακτηριστικπο της εικόνας του αγώνα

Η Τουρκική ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου, μείωσε σε 22-13 ωστόσο ο Ολυμπιακός συγκεντρωμένος στο αμυντικό του πλάνο διατηρούσε τη διψήφια διαφορά με την οποία πήγε και στα αποδυτήρια (31-21). Άντερσον και Καλτσίδου με οκτώ πόντους και Σπυριδοπούλου με επτά ήταν η τριπλέτα που οδηγούσε επιθετικά τις «ερυθρόλευκες» μέχρι αυτό το σημείο.

Στο δεύτερο μισό η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο συν 18 στο τέλος της τρίτης περιόδου το 68-45 ήρθε φυσιολογικά και μαζί το τέταρτο ροζ φύλλο αγώνα με την ολοκλήρωση της 5ης αγωνιστικής. Στέλλα Καλτσίδου και Ιβόν Άντερσον συνέχισαν να "πυροβολούν" το αντίπαλο καλάθι και τελειώνοντας την αναμέτρηση με 20 και 19 πόντους αντίστοιχα σφράγισαν την πρόκριση του Ολυμπιακού στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Η Ελληνίδα φόργουορντ μάλιστα είχε ακόμα τέσσερα ριμπάουντ και πέντε ασίστ. Η Βικτόρια Μακόλι έκανε double-double με 10 πόντους και 14 ριμπάουντ ενώ η Όλγα Χατζηνικολάου μπορεί να μην σκόραρε αλλά μοίρασε οκτώ τελικές πάσες.

Τα δεκάλεπτα: 22-7, 31-21, 47-29, 68-45

Ολυμπιακός: Μάζιτς 4, Σταμάτη, Χατζηνικολάου, Μάλτση 3, Νικολοπούλου, Σωτηρίου 5, Άντερσον 19, Μακόλι 10, Σπυριδοπούλου 7,Καλτσίδου 20

Μπεσίκτας: Μόσμπι 6, Τζέλους 11, Σιτζίλ 3, Ερντέν Ατακάν, Νταμπάκογλου 2, Σιγιαντεμίρ 4, Περοβάνοβιτς 4, Αβσι, Γουίλερ 10, Ουζούν 5