Πάλεψε για την κορυφή - Κρατάει την πρόκριση στα μπαράζ!

Written by  Νοε 30, 2017

Παρά το γεγονός πως είχε εξασφαλίσει ήδη την πρόκρισή του, ο Ολυμπιακός έψαξε το μεγάλο «διπλό» στην Λετονία επί της ΤΤΤ Ρίγα, για να είναι εκείνος η ομάδα που θα καταλάμβανε την πρώτη θέση του Α’ ομίλου του Eurocup Γυναικών, μετά την 6η αγωνιστική, και την απευθείας πρόκρισης στους «16» της διοργάνωσης.

Οι νταμπλούχες Ελλάδας ωστόσο ηττήθηκαν με 74-70 και τερμάτισαν έτσι δεύτερες, κάτι που τους στέλνει στα μπαράζ της επόμενης φάσης (14 και 21/12)!

Το ματς

Η ελληνική ομάδα μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και ήταν το «αφεντικό» στο πρώτο δεκάλεπτο, δείχνοντας πως πήγε στην πρωτεύουσα της Λετονίας για να φύγει με τη νίκη, με τις γηπεδούχες ωστόσο να ισορροπούν την κατάσταση στη δεύτερη περίοδο και να φέρνουν την αναμέτρηση στο καλάθι (35-37) με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι «ερυθρόλευκες» έδειξαν πλήρως αλλαγμένο πρόσωπο και έχασαν γρήγορα την πρωτοπορία στο σκορ, πραγματοποιώντας κακό τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο ήταν και αυτό που τους στοίχισε τελικά. Οι φιλοξενούμενες έκαναν μεγάλη προσπάθεια για την ολική επαναφορά στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, πλησίασαν αρκετές φορές, ωστόσο δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να γραπώσουν εκείνες το «ροζ φύλλο» και την κορυφή του ομίλου.

Πρώτη σκόρερ του ματς η Στέλλα Καλτσίδου με 21 πόντους, ενώ επιθετικά από πλευράς Ολυμπιακού την ακολούθησε η Μακόλεϊ με 15 πόντους. Πολύ καλή εμφάνιση και από την Άντερσον με 11 πόντους και 3/3 τρίποντα.

ΤΤΤ Ρίγα – Ολυμπιακός 74-70

Δεκάλεπτα: 15-22, 35-37, 55-44, 74-70

ΤΤΤ Ρίγα: Πέντι 14 (1), Εϊμπελε, Ροζεντάλε, Πιλαμπερε, Μπασκο-Μελνμπαρντε 12 (2), Πριεντε, Βεϊντερε 2, Στιούαρτ 17, Κραστινα 10 (1), Μαλοτ 11 (3), Κρεσλινα 3 (1), Εγκλιτε 5 (1)

Ολυμπιακός (Καπογιάννη): Μάζιτς, Σταμάτη 3 (1), Χατζηνικολάου 11, Μάλτση 9 (1), Νικολοπούλου, Χαλιβέρα, Σωτηρίου, Άντερσον 11 (3), Μακόλεϊ 15, Σπυριδοπούλου, Μπαλτα, Καλτσίδου 21 (1)