Η πρόκριση περνάει από τη Γαλλία

Written by  Σεπ 25, 2019

Στην πρώτη αναμέτρηση κόντρα στην Γαλλική BLMA, για τα προκριματικά της Ευρωλίγκας ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 66-63, με την υπόθεση πρόκριση να μένει ανοιχτή και να περνάει πλέον από τη Γαλλία.

Το σύνολο του Γιώργου Παντελάκη, παρατάχθηκε στο Κλειστό Κανήθου Χαλκίδας «Τάσος Καμπούρης», αποφασισμένο για τη νίκη που θα του έδινε προβάδισμα πρόκρισης, πήρε προβάδισμα ακόμα και με 15 πόντους στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου αλλά το απώλεσε και έτσι την ερχόμενη Τετάρτη (2/10, 21:00), στη Γαλλία, θα κλιθεί να ανατρέψει το μείον τρία, προκειμένου να βρεθεί για δεύτερη διαδοχική χρονιά στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Ισορροπημένο το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Λίγο μετά τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου, η Μοντπελιέ, προηγήθηκε με τέσσερις πόντους (12-8) αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα και με ένα επιμέρους 10-2 έφερε το σκορ στο 18-14  για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με 20-17. Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις νταμπλούχες Ελλάδας να διατηρούν το προβάδισμα τους (33-27), το οποίο μάλιστα διεύρυναν πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το ταμπλό να γράφει 39-31.

Λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (42-31), για τις «ερυθρόλευκες» που έδειχναν αποφασισμένες για το πρώτο βήμα πρόκρισης στους ομίλους της Ευρωλίγκας. Στο 6:22 της περιόδου το σκορ έφτασε στο 46-31 με την Γαλλική ομάδα να αντιδράει στη συνέχεια και να μειώνει αρχικά σε 48-46 και στη συνέχεια να περνάει μπροστά με 50-48 με ένα επιμέρους 19-2. Μετά από πολύ ώρα ο Ολυμπιακός πέτυχε καλάθι για το 50-50 ένα λεπτό πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου και ανέκτησε το προβάδισμα με 52-50. Στην τελευταία περίοδο οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ για να έρθει το τελικό 66-63 για την BLMA, το οποίο πλέον ο Ολυμπιακός καλείτε να ανατρέψει την ερχόμενη Τετάρτη στη Γαλλία. Πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν η Τόμας με 16 πόντους και ακολούθησαν Γκρέιβς με 14 και Γέμελος και Σωτηρίου που πέτυχαν από 11.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 39-31, 52-50, 63-66

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Γέμελος 11, Γκρέιβς 14,  Σωτηρίου 11,  Σταμολάμπρου, Τόμας 16, Γιουρτσένκοβα 2 , Κοσμά, Λουκα, Νικολοπούλου 7, Παυλοπούλου, Σπυριδοπούλου 2, Σταμάτη.

BLMA (Πετίτ): Λούντκουιστ 3(1), Μιλαπί 1, Γουίλιαμς 13, Καμπά 3 (1), Μαβούνγκα 26 (3), Γουίτκομπ 10, Ντουσέ, Μπερνιές 2, Τσατσουάνγκ 9, Γκανγκιά.