Απόλυτος κυρίαρχος ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ

Written by  Οκτ 30, 2019
Πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός πήρε μια άνετη νίκη κόντρα στην VBW CEKK Cegled στο ΣΕΦ, επικρατώντας με 93-53.
Στην αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής του Eurocup, οι «ερυθρόλευκες» παρότι  βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, με όπλο τους την άμυνά πέρασαν μπροστά στο ημίχρονο με 41-35. Ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο στροφές, στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός έφτασε τη διαφορά στο +40 και πανηγύρισε την δεύτερη του νίκη στην διοργάνωση. Πρώτη σκόρερ των νταμπλούχων Ελλάδας ήταν η Τζάκι Γέμελος με 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 41-35, 72-45, 93-53.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Αυτζή 1, Κοσμά, Νικολοπούλου 6 (1), Σωτηρίου 8 (1), Σταμάτη 10 (2), Γέμελος 13 (3), Γκρέιβς 12, Γιουρτσένκοβα 7, Παυλοπούλου 6 (2), Σπυριδοπούλου 8 (2), Σταμολάμπρου 12 (2), Τόμας 10 (1).

VBW CEKK Cegled (Καράσκο): Μπρεζίνοβα 19 (3), Φιλίποβιτς, Γκιοριάνατς 6, Χίγκινς 12, Σουάνιερ 6, Μπορόντι 5 (1), Κόμπολακ, Σιρόνι 5 (1).