Δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή

Written by  Νοε 27, 2019
Την Ισπανική Βαλένθια αντιμετώπισε ο Ολυμπιακός, γνωρίζοντας την ήττα με 78-75, στο ΣΕΦ,  στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των ομίλων του Eurocup.

Ο Γιώργος Παντελάκης επέλεξε για το αρχικό σχήμα τις Τόμας, Παυλοπούλου, Γέμελος, Σπυριδοπούλου και Γκρειβς. Με κλειστές άμυνες εκατέρωθεν, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 9-6 χάρη σε 4 σερί πόντους της Γέμελος. Η Βαλένθια αντέδρασε άμεσα και με τις Μπράουν και Γκόμεθ πήρε βραχεία κεφαλή με 12-13. Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου με δύο εύστοχα τρίποντα της Σταμάτη και Σταμολάμπρου ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα 10 πόντων (26-16). Με απανωτά λάθη όμως επέτρεψε στην Βαλένθια να ξαναμπεί στο παιχνίδι πολύ γρήγορα καθώς με ένα σερί 13-3 ισοφάρισε σε 29-29 5’ πρίν το ημίχρονο ενώ με καλάθι της Άνταμς πέρασε μπροστά με 29-31. Με τρίποντο και φαουλ της Σπυριδοπούλου πήρε προβάδισμα 4 πόντων (37-33) για ν’ απαντήσει η Γκόμεθ επίσης με τρίποντο. Το ημίχρονο τελείωσε με 39-36 υπερ του Ολυμπιακού σκορ που διαμόρφωσε η Κοσμά με δύο βολές.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Βαλένθια παίζοντας πιο ώριμα προηγήθηκε 58-44 με σερί 13-0. Μία διαφορά που συντηρήθηκε μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Παντελάκης πέρασε την Σταμάτη η οποία με δύο κλεψίματα και συνδυασμό της Γκρέιβς και Γιουσένκοβα στην επόμενη φάση μείωσε σε 56-62. Ο Ολυμπιακός έσφιξε την άμυνα του και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Βαλένθια να μείνει χωρίς καλάθι σχεδόν 5’. Με κλέψιμο στην επαναφορά και πάλι η Σταμάτη διαμόρφωσε το 61-62 η οποία αποδείχθηκε καταλυτική για την επαναφορά.  Με καλάθι της Γκρέιβς ξαναπήρε το προβάδισμα μετά από πολλή ώρα (63-62). Ο αγώνας κρίθηκε στις λεπτομέρειες με την Βαλένθια να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με 75-78.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 39-36, 49-62, 75-78

Ολυμπιακός (Γιώργος Παντελάκης) Γέμελος 14, Γκρέιβς 15, Γιουνσέκοβα 9, Παυλοπούλου 2, Τόμας 14, Κοσμά 2, Λουκά, Νικολοπούλου3, Σωτηρίου, Σπυριδοπούλου 6, Σταμάτη 7, Σταμολάμπρου 3