Αποκλεισμός του Ολυμπιακού στην Τουρκία

Written by  Ιαν 29, 2020
Η φετινή πορεία του Ολυμπιακού στην Ευρώπη ολοκληρώθηκε καθώς γνώρισε την ήττα στην Τουρκία από την Orman Genclik, με 83-59 και δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση στους "8" του Eurocup, καθώς η Τουρκική ομάδα ανέτρεψε το σκορ του πρώτου αγώνα.
Οι νταμπλούχες Ελλάδας κράταγαν την πρόκριση στα χέρια τους, υπερασπιζόμενες την διαφορά των 8 πόντων, από τη νίκη τους στον πρώτο αγώνα, μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο, αλλά κατέρρευσαν  στην τελευταία περίοδο και με το επιμέρους 24-6 των γηπεδούχων, γνώρισαν την ήττα με 83-59 και αποχαιρέτησαν τη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα:  24-18, 41-34, 59-53, 83-59

Orman Genclik (Ντουρούρ): Μπιλγκίτς 5, Γκετζγκίν 3 (1), Καρταλτέπε 11 (2), Πάρις 12, Ρόμπινσον 14, Λίνταμ 7 (2), Ογκουνμποβάλε 31 (3), Τασκίν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Γκρέιβς 10 (5/11 δίπ., 16 ριμπ.), Γιουρτσένκοβα 2 (1/3 διπ., 5 ριμπ.), Νικολοπούλου 11 (1/2 τρ., 3/7 διπ.), Παυλοπούλου, Σταμολάμπρου 2 (1/3 δίπ, 0/2 τρ.), Γέμελος 15 (4/6 δίπ., 2/7 τρίπ., 1/2 βολ., 4 ριμπ.), Κοσμά, Λούκα, Σπυριδοπούλου 10 (3/6 τρίπ., 1/4 βολ.), Σταμάτη 3 (1/3 τρ.), Τόμας 6 (1/4 δίπ., 1/7 τρίπ., 1/2 βολ.).