Πρωταθλήτρια Ισπανίας η Φασούλα

Written by  Μάι 13, 2022
Η Avenida κατέκτησε το πρωτάθλημα Ισπανίας επικρατώντας της Valencia και στον δεύτερο τελικό με 67-62.

Έτσι κλείνει μια άκρως επιτυχημένη χρονιά για την Μαριέλλα Φασούλα καθώς κατέκτησε το πρωτάθλημα και το κύπελλο στην Ισπανία ενώ στην Ευρωλίγκα πήρε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο στο Final Four.

Στο αγωνιστικό κομμ'άτι η αρχή δεν ήταν καλή για τις δύο ομάδες καθώς έπαιζαν νευρικά με αποτέλεσμα τα πολλά λάθη ενώ όσο αφορά το σκοράρισμα βρίσκονταν κοντά η μία με την άλλη.

Λίγο μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου η Avenida με σερί 2-10 έκανε το 19-29. Η Valencia σταμάτησε την αντεπίθεση της αντιπάλου της με τρίποντο (22-29). Το ημίχρονο έκλεισε με 27-38 υπερ της φιλοξενούμενης ομάδας. Στην τρίτη περίοδο η Valencia αντέδρασε και με δικό της σερί 9-1 έκανε το 36-39 για να ξαναπροσπεράσει η κυπελλούχος Ισπανίας με συνεχόμενα καλάθια διαμορφώνοντας το 44-47. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν για γερά νεύρα αλλά η Avenida ευστοχώντας στα κρίσιμα σημεία πήρε την νίκη.

Η Μαριέλλα Φασούλα αγωνίσθηκε 23' και είχε 8 πόντους (4/7 δίποντα), 10 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 27-38, 44-47, 62-67