Εξαιρετική Σπανού

Written by  Νοε 15, 2022
Ντέρμπι για γερά νεύρα ανάμεσα στην USK Praha και Polcowice για την τέταρτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Ευρωλίγκα. Νικήτρια αναδείχθηκε η πολωνική ομάδα με 83-80, με την Άρτεμις Σπανού να πραγματοποιεί μια ακόμα εξαιρετική εμφάνιση στη διοργάνωση.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι την ανάπαυλα όπου και προηγούνταν η Polcowice με 42-39. Η USK Praha μείωσε σε 41-42 με την έναρξη της τρίτης περιόδου αλλά η φιλοξενούμενη Polcowice με σερί 10-0 διαμόρφωσε προσωρινά το 41-52. Σταδιακά αύξησε κι άλλο την διαφορά κάνοντας το 45-59 που ήταν και η μέγιστη στον αγώνα. Στο σημείο εκείνο όμως η USK Praha πέρασε στην αντεπίθεση και όχι μόνο μείωσε λίγο πριν το φινάλε του δεκαλέπτου αλλά πέρασε και μπροστά με 64-63. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με την Polcowice να παίρνει την νίκη στα τελευταία δύο λεπτά.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 35'59" και είχε 18 πόντους με 3/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 39-42, 69-65, 80-83.

Ύστερα από έναν συναρπαστικό αγώνα με εκατέρωθεν εναλλαγές του σκορ η Valencia επικράτησε της Bourges με 76-68. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν την αναμέτρηση νευρικά και με αρκετά άστοχα σουτ. Στην συνέχεια και συγκεκριμένα στην δεύτερη περίοδο βελτιώθηκαν με την USK Praha να κλείνει το ημίχρονο με 39-37 υπέρ της.
Στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου η τσέχικη ομάδα ανέβασε κι άλλο την διαφορά κάνοντας το 42-50. Η Valencia αντέδρασε και με 12-0 σερί πέρασε μπροστά με 54-50. Στο ίδιο μήκος συνέχισε μέχρι να λήξει η περίοδος φτάνοντας στο +8 (63-55). Η διαφορά έφτασε στην μέγιστη τιμή της τρία λεπτά μετά την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου με την Valencia να κάνει το 68-55. Η USK Praha προσπάθησε να γυρίσει το παιχνίδι μειώνοντας σε 73-68 στο τελευταίο λεπτό αλλά η ισπανική ομάδα διατήρησε την διαφορά ως το τέλος.
Η Ελεάννα Χριστινάκη αγωνίστηκε 04'06" έχοντας 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 37-39, 63-55, 76-68.