Double double Σπανού και Λούκα

Written by  Φεβ 16, 2023
Μετά την διακοπή των πρωταθλημάτων για τα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ το ερχόμενο καλοκαίρι, επιστροφή στην δράση με την 18η αγωνιστική του πολωνικού πρωταθλήματος.

Η Polcowice της Σπανού φιλοξένησε την Polonia της Βιντσιλαίου. Νικήτρια αναδείχθηκε η γηπεδούχος ομάδα με 88-71. Η Polonia αιφνιδίασε την Polcowice και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 23-22. Στην συνέχεια η πρωταθλήτρια Πολωνίας πέρασε μπροστά με την Polonia να την ακολουθεί και το ημίχρονο να κλείνει 42-33 υπέρ της Polcowice.

Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Σπανού με λει απ έκανε το 46-35 ενώ όσο περνούσε η ώρα η διαφορά μεγάλωνε. Στην τελευταία περίοδο εμφανίστηκε βελτιωμένη η Polonia χωρίς όμως ν' απειλήσει την Polcowice.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 36'10" και είχε 19 πόντους πετυχαίνοντας double double όντας η δεύτερη σκόρερ της ομάδας της. Συγκεκριμένα είχε 5/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Στον αντίποδα η Αγγελική Βιντσιλαίου σε 14'18" είχε 5 πόντους με 1/3 δίποντα, 3/4 βολές, 2 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 42-33, 67-52, 88-71.

Η Torun ηττήθηκε από την Bydgoszcz εκτός έδρας με 75-72. Η ομάδα της Βασιλικής Λούκα ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση με την Ελληνίδα διεθνή να πετυχαίνει 9 πόντους στην πρώτη περίοδο και την Torun να είναι μπροστά με 25-14. Στην δεύτερη περίοδο η Bydgoszcz μείωσε σε 32-37 αλλά η φιλοξενούμενη ομάδα άντεξε στην πίεση και έκλεισε το ημίχρονο με 41-36. Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Bydgoszcz πέρασε μπροστά με 51-49 με την Λούκα να κάνει ό,τι περνάει από το χέρι της για να είναι η ομάδα της κοντά στο σκορ. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να διαδέχονται η μία την άλλη στο σκοράρισμα και την Bydgoszcz να επικρατεί στο τελευταίο δίλεπτο καθώς η Torun δεν σημείωσε καλάθι στα τελευταία λεπτά.

Η Βασιλική Λούκα ήταν πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης πετυχαίνοντας double double με 24 πόντους σε 31'32". Συγκεκριμένα είχε 10/12 δίποντα, 4/4 βολές, 11 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 36-41, 61-57, 75-72.