Κορυφαία η Σπανού στην ήττα της Γκιορ

Written by  Οκτ 13, 2018

Την πρώτη της εμφάνιση με την φανέλα της Γκιόρ πραγματοποίησε η Άρτεμις Σπανού, για την τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Ουγγαρίας. Η Γκιόρ γνώρισε την πρώτη της ήττα με 63-65 κόντρα στην ZTE NOI Kosarlabda, με την Ελληνίδα πάουερ φόργουορντ να πετυχαίνει 17 πόντους.

Η Άρτεμις Σπανού, έπαιξε βασική, αγωνίστηκε 34:48 λεπτά, έχοντας 17 πόντους (3/8 δίποντα και 2/4 τρίποντα), 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ήταν η κορυφαία για την ομάδα της.

Αγωνιστικά η Γκιόρ ξεκίνησε νευρικά το παιχνίδι με την φιλοξενούμενη ομάδα να προηγείται με 8-5. Η Σπανού έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 14-14 αλλά η ΖΤΕ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 20-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο βελτίωσε την άμυνα της η Γκιορ αλλά η ΖΤΕ είχε τις απαντήσεις και τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 35-30. Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε χωρίς σκορ για 2'. Στη συνέχεια οι γηπεδούχες έτρεξαν ένα σερί 10-0, πήραν το προβάδισμα (42-39) για να απαντήσουν όμως οι φιλοξενούμενες με 7-2 κλείνοντας την τρίτη περίοδο με 53-47. Στην τελευταία περίοδο η ΖΤΕ διατήρησε το προβάδισμα της μέχρι το τέλος παίζοντας πιο σφιχτά στην άμυνα, για το τελικό 65-63 υπέρ της.