Την ήττα γνώρισε εκτός έδρας η Brixia της Βασιλικής Λούκα από την Ragusa με 83-68 για την 21η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Η Τζίλιαν Αλέιν του Παναθηναϊκού αναδείχθηκε ΚΥΑΝΑ MVP της 19ης Αγωνιστικής στην Α1 Γυναικών, μια διάκριση που κατακτά για τρίτη φορά φέτος.

Η Ελπίδα Θεσσαλονίκης διατήρησε τα «σκήπτρα» της και κατέκτησε το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης Αθλητών με Νοητική Αναπηρία. Στο παιχνίδι που έκρινε τον τίτλο του πρωταθλητή και διεξήχθη σήμερα (Κυριακή, 17/3) στο «Nick Galis Hall», του   Αλεξάνδρειου  Αθλητικού  Μελάθρου Θεσσαλονίκης,  επικράτησε της «Σταχτοπούτας» της φετινής διοργάνωσης του Πανσερραϊκού με 85-29 κατέκτησε τον τίτλο και επανέλαβε την περυσινή της επιτυχία.

Με τη διεξαγωγή της 19ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών.

Σημαντικά παιχνίδια και στους δυο ομίλους διεξάγονται σήμερα στο πρωτάθλημα της Α2 Γυναικών για την 20η Αγωνιστική.

Με τρεις αναμετρήσεις συνεχίστηκε και ολοκληρώθηκε η 1+η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών.

Για τη 19η αγωνιστικής της Α1 Γυναικών, ο Ολυμπιακός συνέχισε με νίκες επικρατώντας με 77-45 του Εύνικου και συνεχίζει να παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 19ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών, ο ΠΑΟΚ πήρε βαθμολογική ανάσα μετά την άνετη νίκη του με 92-55 επί του Ηρακλή.

Επιστροφή στην κορυφή του θεσμού του Κυπέλλου Γυναικών ΕΣΚΑΝΑ για τις Νεάνιδες του Κρόνου Αγίου Δημητρίου που κατέκτησαν ξανά τον τίτλο μετά το 2020 επικρατώντας στον τελικό της διοργάνωσης με 59-53.

Σε έναν εκπληκτικό αγώνα όπου και οι δύο ομάδες το «πάλεψαν» μέχρι το τέλος, ο  Απόλλων Σμύρνης επικράτησε του Φίλιππου Περιστερίου με σκορ 78-72 και κατέκτησε το Κύπελλο στον τελικο του Final Four «Νίκος Βαρελάς», που διεξήχθει στο Κλειστό του Απόλλωνα Σμύρνης.

MVP του τελικού αναδείχθηκε από τον Απόλλωνα ο Γιάννης Ιωαννίδης που τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους.

Σε μια ιδιαίτερη στιγμή στο ημίχρονο του αγώνα, το Δ.Σ της ΕΣΚΑ τίμησε την μνήμη του Νίκου Βαρελά, με τον Επικεφαλής της Επιτροπής Πρωταθλημάτων Ανδρών-Νέων κύριο Βασίλη Κωνσταντακόπουλο να δίνει στην σύζυγο και την κόρη του την πλακέτα για την πολύτιμη προσφορά του στο αθηναϊκό μπάσκετ.

Μετά το τέλος του αγώνα έγιναν οι απονομές πλακετών, μεταλλίων και του Κυπέλλου.

Στους κριτές του αγώνα απονεμήθηκαν οι  πλακέτες από την Πρόεδρο του Σ.Κ.Κ.Α Τάνια Μερίκα.

Ο Πρόεδρος του Σ.Ε.Δ.Κ.Α Μάνος Τσολάκος, απένειμε τις αναμνηστικές πλακέτες στους διαιτητές  και στον κομισάριο του αγώνα, κύριο Κυριάκο Κυριόγλου.

Στον «φιναλίστ» του τελικού, Φίλιππο Περιστερίου, τα ασημένια μετάλλια στην ομάδα έδωσαν  η Β’ Αντιπρόεδρος της Ε.Σ.Κ.Α Παρασκευή Βάσσου και ο  Επικεφαλής της Επιτροπής Πρωταθλημάτων Ανδρών-Νέων Βασίλης Κωνσταντακόπουλος.

Το αναμνηστικό για την ομάδα του Φίλιππου έδωσε το μέλος του Δ.Σ Ε.Σ.Κ.Α  Κώστας Κώτσης.

Τα χρυσά μετάλλια στους αθλητές και τους προπονητές του Απόλλωνα έδωσαν το μέλος Δ.Σ Ε.Ο.Κ. & Ε.Σ.Κ.Α Δημήτρης Ευαγγέλου και ο Α΄ Αντιπρόεδρος Ε.Σ.Κ.Α Φώτης Τσώνης.

MVP του Τελικού αναδείχθηκε από τον Απόλλωνα ο Γιάννης Ιωαννίδης (Νο9) , ο οποίος παρέλαβε το βραβείο του από την Επικεφαλής της Επιτροπής Πρωταθλημάτων Γυναικών & Κοριτσιών Καίτη Θειακού.

Το Κύπελλο στην ομάδα του ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ δόθηκε από τον Πρόεδρο της ΕΣΚΑ, Γιάννη Αλεξόπουλο.