Δύσκολα την Ουλμ και… συνεχίζει απτόητος ο Προμηθέας

Written by  Νοε 20, 2019

Ο Προμηθέας Πάτρας επικράτησε πολύ δύσκολα της γερμανικής Ουλμ με 82-77 και ανέβηκε στο 6-2 στον 1ο Όμιλο του Eurocup, ευελπιστώντας σε στραβοπάτημα της Μπολόνια για να την πιάσει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι Πατρινοί που έχουν ήδη εξασφαλίσει την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, δυσκολεύθηκαν πολύ απέναντι στους φιλοξενούμενους, που έμειναν στο 1-7, αλλά στα τελευταία λεπτά έβγαλαν την ποιότητα τους και πήραν μια σημαντική νίκη που τους βοηθά να χτίσουν χαρακτήρα ενόψει της πολύ δύσκολης συνέχειας.

Η άμυνα της ελληνικής ομάδας λειτούργησε πολύ καλά στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα να βρεθεί μπροστά με 10-2, όμως, η φιλοξενούμενη ομάδα απάντησε άμεσα και, μόλις διορθώθηκε, έτρεξε ένα σερί που την έφερε μπροστά με 12-13, πριν το πρώτο δεκάλεπτο την βρει να ακολουθεί στο σκορ με 22-20.

Η Ουλμ προηγήθηκε ξανά με 27-29, όμως, εγκλωβίστηκε στην πολύ καλά διαβασμένη ελληνική άμυνα, που έφερε σερί 13-0 για να προηγηθεί ο Προμηθέας με 40-29 και να φανεί ότι ελέγχει το παιχνίδι, αλλά δεν συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό, με αποτέλεσμα η γερμανική ομάδα να επιστρέψει ξανά και να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα για τους Πατρινούς 42-40.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τον Προμηθέα να προηγείται με μικρές διαφορές, αλλά να μην μπορεί να ξεφύγει, με συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να καταφέρουν να ισοφαρίσουν στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου σε 58-58 και η τελευταία περίοδος ξεκίνησε από το μηδέν.

Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά, με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες μέχρι το 35’ και τον Προμηθέα να χτίζει σταδιακά μια μικρή διαφορά (79-72), που, ωστόσο, ήταν αρκετή για να τους οδηγήσει στην νίκη με 82-77.

Ο Ολεξάντρ Λίποβι ήταν πρώτος σκόρερ με 16 πόντους, ο Λεωνίδας Κασελάκης σημείωσε 14 πόντους, ο Λάνγκστον Χολ είχε 13 πόντους με 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα και ο Οκτάβιους Έλλις τελείωσε με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Από την Ουλμ, ο Αντρέας Ομπστ είχε 20 πόντους και ο Κίλιαν Χέις 12 πόντους με 11 ασίστ, με τον Ζόραν Ντάγκιτς να προσθέτει 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 42-40, 58-58, 82-77

Φωτό: eurocupbasketball.com