Εκτός συνέχειας EuroCup

Written by  Δεκ 21, 2023

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στην Λετονία, ηττήθηκε με 70-65 από την ΤΤΤ Ρίγα σε αγώνα για τη φάση των «32» του EuroCup Γυναικών και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Η ελληνική ομάδα κυνηγούσε την υπέρβαση στην Λετονία, καθώς είχαν χάσει στο ΣΕΦ με 72-53, ωστόσο, στάθηκε καλά στον αγώνα.

Η ΤΤΤ Ρίγα μπορεί να μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι (7-2, 2’30’’), ο Ολυμπιακός όμως με την Χριστινάκη πλησίασε σε 7-6 (4’) και με καλάθι της Βίτολα ισοφάρισε σε 15-15 (7’).

Η ομάδα, ωστόσο, από τη Λετονία με ένα σερί 7-0 έκλεισε μπροστά με 22-15 το πρώτο δεκάλεπτο. Οι ερυθρόλευκες επέστρεψαν στο παιχνίδι και με τρίποντο της Χριστινάκη ισοφάρισαν σε 27-27 (14’) για να κλείσει το πρώτο μισό του αγώνα με την Ρίγα να προηγείται με 38-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΤΤΤ Ρίγα πήρε αέρα 9 πόντων (48-39, 25’) με τον Ολυμπιακό να πλησιάζει στους πέντε (52-47, 30’).

Οι παίκτριες του Θάνου Νίκλα συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς και με καλάθι της Τόμπιν πέρασαν μπροστά με τρεις πόντους (58-55, 33’). Η ΤΤΤ Ρίγα όμως επέστρεψε, πήρε και πάλι το προβάδισμα φτάνοντας στην νίκη με 70-65.

Διαιτητές: Μπαλούν (Τσεχία), Ματουσζέβσκα (Πολωνία), Σζσκενσι (Νορβηγία)
Δεκάλεπτα: 22-15, 38-35, 52-47, 70-65
Ολυμπιακός (Νίκλας): Χριστινάκη 17(1), Κάντζι 10, Καρλάφτη, Νικολοπούλου 9(1), Βίτολα 15, Δίελα, Κολλάτου, Σπυριδοπούλου 4, Σύρρα 1, Τόμπιν 9.