Μεγάλη νίκη του Ερ. Αστέρα με τρομερό buzzer beater του Μπράουν

Written by  Νοε 28, 2019

Σε ένα παιχνίδι που πέρασε από πολλές… περιπέτειες, ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε δύσκολα της Βαλένθια με 76-73 χάρη σε τρίποντο του Λορένζο Μπράουν στην εκπνοή και την έπιασε στο 4-7 της βαθμολογίας.

Με γρήγορη κυκλοφορία και τον Λάζιτς να οδηγεί την ομάδα του στο ξεκίνημα, ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε με 11-4 στο 4’, όμως, στο σημείο εκείνο το χρονόμετρο των 24’’ υπέστη βλάβη και το παιχνίδι σταμάτησε μέχρι οι τεχνικοί να την αποκαταστήσουν, κάτι που χρειάστηκε περίπου μία ώρα, ώστε να ξεκινήσει ξανά η αγωνιστική δράση.

Η διακοπή φαίνεται πως ευνόησε την Βαλένθια που κάλυψε γρήγορα τη διαφορά και προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου με 17-19, ενώ κατάφερε να διατηρεί ελαφρύ προβάδισμα και στο δεύτερο δεκάλεπτο (35-41), κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά με 37-41.

Ο Ερυθρός Αστέρας βελτίωσε την άμυνά του και προηγήθηκε με 48-43 στο ξεκίνημα του τρίτου δεκάλεπτου, στη διάρκεια του οποίου κυριάρχησε, καταφέρνοντας να φτάσει ακόμα και το +11 (58-47), μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα 60-51.

Παρ’ όλα αυτά, η Βαλένθια με σερί 8-0 μείωσε στον πόντο και ξαναμπήκε δυναμικά στην διεκδίκηση της νίκης (60-59), ενώ κατάφερε να προηγηθεί και με 64-68 στο 35’ δείχνοντας ικανή να φύγει με το «διπλό» από το Βελιγράδι.

Ο Ερυθρός Αστέρας ισοφάρισε σε 71-71, πήρε προβάδισμα με 2/2 βολές του Ότζο, με τον Βιβές να ισοφαρίζει πριν οι δυο ομάδες μπουν στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, όπου αμφότερες έχασαν ευκαιρίες να πάρουν τη νίκη.

Κι ενώ το παιχνίδι όδευε στην λήξη του και το ενδεχόμενο της παράτασης ήταν πλέον κάτι παραπάνω από ορατό, ο Λορένζο Μπράουν με μεγάλο τρίποντο στην εκπνοή έγραψε το 76-73 και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, η οποία πανηγυρίστηκε έντονα από παίκτες και φιλάθλους.

Ο Αμερικανός ήταν συνολικά ο κορυφαίος της αναμέτρησης, με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ και 6 ασίστ, με τον Μπράνκο Λάζιτς να έχει 14 πόντους με 3 ριμπάουντ.

Από την Βαλένθια, ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς ήταν πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού με 22 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Αλμπέρτο Αλμπάλδε είχε 10 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 37-41, 60-51, 76-73