Στους "16" του Eurocup η Σέπσι της Παυλοπούλου

Written by  Ιαν 22, 2021

Στους "16" του Eurocup Γυναικών προκρίθηκε η Σέπσι της Πηνελόπης Παυλοπούλου, που επικράτησε με 57-50, σημείωσε τη δεύτερη νίκη της στον έβδομο όμιλο της διοργάνωσης και καλύπτοντας το +3 που χρειαζόταν, πανηγύρισε την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η Σέπσι μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση, προηγήθηκε με 13-8, αλλά η Cadi La Seu, ισορρόπησε το παιχνίδι, ισοφάρισε και προηγήθηκε με 17-15 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η Ισπανική ομάδα συνέχισε να έχει τον έλεγχο και ανέβασε τη διαφορά στο +8 στο τέλος του ημιχρόνου (34-26). Με ένα γρήγορο 6-0 οι πρωταθλήτριες Ρουμανίας μείωσαν σε 32-34, στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, αναγκάζοντας τον αντίπαλο προπονητή να καλέσει εσπευσμένα τάιμ-άουτ. Η Σέπσι συνέχισε να πιέζει και έφερε το παιχνίδι στα όσα στο 34-34, για να ακολουθήσουν διαδοχικές ισοπαλίες. Η Σέπσι πέρασε μπροστά στο 1:44 της τρίτης περιόδου με 43-40 και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (45-42). Στην τελευταία περίοδο οι "πράσινες" έχτισαν διαφορά-πρόκρισης την οποία διατήρησαν μέχρι το τέλος και με το τελικό 57-50 πανηγύρισαν την πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup Γυναικών.

Η Πηνελόπη Παυλοπούλου αγωνίστηκε 9:36, χωρίς να σκοράρει, αλλά είχε 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 26-34, 45-42, 57-50