Αήττητη πριν το ΣΕΦ η ΑΕΚ, τα Τρίκαλα έκαναν τη «ζημιά» στον ΠΑΟΚ

Written by  Νοε 19, 2016

Η ΑΕΚ ζορίστηκε πριν πατήσει γκάζι και διατηρήσει το αήττητό της απέναντι στον Προμηθέα Πατρών, τα Τρίκαλα πήραν μεγάλη νίκη επί του ΠΑΟΚ, εύκολα Κολοσσός και Απόλλωνας.

Ο Προμηθέας Πατρών ήταν αρκετά.. θαρραλέος για περίπου 25’ στο «Νίκος Γκάλης», όμως, στη συνέχεια η ΑΕΚ εμφάνισε ξανά την πολύ καλή της άμυνα, δέχθηκε μόλις 20 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε στη νίκη με 76-60, παραμένοντας αήττητη μετά και την 7η αγωνιστική.

Η «Ένωση» έβγαλε αντίδραση μετά τα μισά του παιχνιδιού, χτυπώντας μέσα στη ρακέτα, εκεί όπου είχε πλεονέκτημα, ενώ ευτύχησε να έχει σε πολύ καλή μέρα και τον Κώστα Βασιλειάδη που έδινε λύσεις από την περιφέρεια, όποτε χρειαζόταν για να φτάσει στη νίκη πολύ πιο δύσκολα από ό,τι λέει το τελικό σκορ.

Ο Κώστας Βασιλειάδης ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 19 πόντους (4/5 τρίποντα) και 5 ριμπάουντ, ο Δημήτρης Μαυροειδής είχε 15 πόντους με 5 ριμπάουντ και Τζαουάντ Ουίλιαμς 10 πόντους με 6 ριμπάουντ για την ΑΕΚ, ενώ για τον Προμηθέα Πατρών, ο Μοχάμεντ Φαγιέ και ο Ζήσης Σαρικόπουλος σημείωσαν από 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 38-40, 57-48, 76-60

Τα Τρίκαλα BC Aries πήραν μεγάλη νίκη επί του ΠΑΟΚ με 84-73 και ξέφυγαν από τον πάτο της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πάρα πολύ καλά την αναμέτρηση και με εξαιρετική ευστοχία από την περιφέρεια, έπιασαν στον «ύπνο» τον κουρασμένο και άστοχο ΠΑΟΚ, δημιουργώντας από νωρίς μια διψήφια διαφορά, την οποία διατήρησαν ως το τέλος.

Ο Σωτήρης Μανωλόπουλος ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 23 πόντους και 4 ριμπάουντ, με τον Γκιλβίντας Μπιρούτα να κάνει double-double με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Από τον ΠΑΟΚ, ο Τζόρνταν Σάιμπερτ είχε 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 45-34, 61-46, 84-73

Ο Κολοσσός H Hotels ήταν καταιγιστικός στο πρώτο ημίχρονο και δεν επέτρεψε στη Δόξα Λευκάδας να ελπίσει σε κάτι καλό, φτάνοντας τελικά στην νίκη με 77-60 που τον βοηθά να αναρριχηθεί στη βαθμολογία.

Οι γηπεδούχοι έπιασαν από το «λαιμό» τους φιλοξενούμενους από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, πήραν διαφορά από την αρχή και, παρά τις προσπάθειες των νεοφώτιστων να επιστρέψουν στο ματς, δεν τους το επέτρεψαν και ήταν εκείνοι που στο τέλος πανηγύρισαν.

Ο Τζέσε Τσούκου ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 17 πόντους και ο Λάνγκστον Χολ έκανε double-double με 14 πόντους με 4 ριμπάουντ και 11 ασίστ, ενώ για την Δόξα, ο Ντέζμιν Γουέλς είχε 19 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 43-30, 56-40, 77-60

Ο Απόλλων Πάτρας Carna πήρε εύκολα τη νίκη στο Πελοποννησιακό ντέρμπι με τον Κόροιβο Αμαλιάδας με 92-66 και ξέφυγε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι κατέρρευσαν στο δεύτερο ημίχρονο με τον Απόλλωνα να το εκμεταλλεύεται και με ένα επιμέρους σκορ 50-26 έφτασαν στην πολύτιμη νίκη στην προσπάθειά τους για τη σωτηρία.

Ο Εντίν Μπάβτσιτς είχε 21 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Τάιλερ Καλινόσκι έκανε double-double για τους νικητές με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ για την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου που δείχνει ότι θα πρέπει να δώσει μεγάλο αγώνα για να αποφύγει τον υποβιβασμό, ο Κεν Μπράουν είχε 19 πόντους με 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 42-40, 68-55, 92-66