Συγκλονιστικό ματς και πρωτιά για Αυστραλία

Written by  Σεπ 05, 2019

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε ανάμεσα στην Λιθουανία και την Αυστραλία με την δεύτερη να παίρνει μεγάλη νίκη με 87-82 και πήρε την πρώτη θέση στον όμιλο.

Η Λιθουανία άγγιξε μια τρομερή ανατροπή, όταν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 13 πόντους στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου, αλλά στο τέλος δεν άντεξε και γνώρισε την ήττα, τερματίζοντας στη δεύτερη θέση.

Τα “καγκουρό” ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και έφτασαν πολύ γρήγορα σε διψήφια διαφορά (8-18), αιφνιδιάζοντας την ομάδα του Αντομάιτις και σκοράροντας κατά… ριπάς, έφτασε άνετα στο 19-27 του πρώτου δεκάλεπτου.

Με σερί 6-0 οι Λιθουανοί πλησίασαν στο καλάθι (25-27), αλλά και πάλι η Αυστραλία κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά, να φτάσει σε διψήφια επίπεδα (27-37), πήγε ακόμα και το +13 (36-49) και έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα 41-52.

Η Αυστραλία δεν είχε πρόβλημα να διατηρεί το προβάδισμά της μέχρι τα τελευταία λεπτά του τρίτου δεκάλεπτου, όταν και προηγήθηκε με 55-67, αλλά από το σημείο αυτό και έπειτα, η Λιθουανια φάνηκε να αφυπνίστηκε και το παιχνίδι πήρε άλλη διάσταση.

Με εντυπωσιακό σερί 16-1, η Λιθουανία όχι μόνο ανέτρεψε την κατάσταση, αλλά πέρασε και μπροστά με 71-68, αλλά δεν άντεξε να ολοκληρώσει την ανατροπή, με την Αυστραλία να τερματίζει αήττητη παίρνοντας τη νίκη με 82-87.

Ο Πάττι Μιλς ήταν πρώτος σκόρερ των νικηρών με 23 πόντους, ο Άρον Μπέινς έκανε μεγάλο double-double με 21 πόντους και 13 πόντους, ο Νικ Κέι είχε 11 πόντους και ο Ματ Ντελαβέντοβα πρόσθεσε 10 πόντους με 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Για την Λιθουανία, ο Μάριους Γκριγκόνις είχε 19 πόντους με 3 ριμπάουντ, ο Λούκας Λεκαβίτσιους σημείωσε 15 πόντους και ο Ντομάντας Σαμπόνις είχε 12 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 41-52, 60-67, 82-87

Φωτό: fiba.basketball