Στους Ολυμπιακούς Αγώνες η Νιγηρία!

Written by  Σεπ 08, 2019

Θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο έκλεισε η Νιγηρία, καθώς μετά την νίκη της επί της Κίνας με 86-73 ήταν η ομάδα από την αφρικανική ήπειρο που τερμάτισε ψηλότερα και έτσι κατέκτησε το απευθείας εισιτήριο για το κορυφαίο αθλητικό event του πλανήτη.

Με την ενέργεια της έδρας, οι Κινέζοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα και προηγήθηκαν με 17-10 στο 6’, αλλά οι Νιγηριανοί άρχισαν να… μπαίνουν στη συνέχεια στο παιχνίδι, μείωσαν στο τέλος του δεκάλεπτου σε 21-19 και με όπλο την άμυνα τους που κρατούσε χαμηλά τους αντιπάλους τους, έφτασαν στο 27-33 και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 31-35.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με τους αφρικανούς να διατηρούν το προβάδισμά τους και να φτάνουν ακόμα και το +10 (50-60) και δεν έχασαν τη διαφορά τους μέχρι το τέλος, παίρνοντας τη νίκη με 73-86.

Ο Τζος Ογκόγιε σημείωσε 19 πόντους με 5 ριμπάουντ, ο Έκπε Γιούντο είχε 13 πόντους, ο Τζιμεζί Μετού 11 πόντους με 6 ριμπάουντ, ενώ 11 πόντους για τη Νιγηρία σημείωσε και ο Ναμντί Βινσέντ.

Ο Ζινλιάν Γι τα έκανε και πάλι όλα, τελειώνοντας με 27 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Σουό Φανγκ είχε 19 πόντους με 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ για την Κίνα.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 31-35, 51-60, 73-86

Φωτό: fiba.basketball