Ήττα από Ισπανία και κόντρα σε Τσεχία για τους"8"

Written by  Ιουν 18, 2023

Η Εθνική Γυναικών το πάλεψε, δυσκόλεψε στην Ισπανία, η οποία πήρε τη νίκη με το τελικό 76-60 και την διαφορά να “ανοίγει” στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης στον τελευταίο αγώνα του ομίλου. Επόμενος αντίπαλος η Τσεχία με τη νικήτρια ομάδα να πηγαίνει στη Σλοβενία για τους προημιτελικούς (η ώρα του αγώνα δεν έχει γνωστοποιηθεί ακόμη από τη FIBA).

Η ελληνική ομάδα μπήκε στο παιχνίδι δυνατά και με την Πηνελόπη Παυλοπούλου σε πρώτο πλάνο επιθετικά προηγήθηκε (4-7 στο 3, 10-12 στο 6’10’’). Η ισπανική ομάδα έκλεισε με… μηδέν φάουλ την πρώτη περίοδο, παράλληλα προσπάθησε να τρέξει. Είχε 0/7 τρίποντα ως το 11’40’’, αλλά ακολούθησε ένα 3/3 στο επόμενο δίλεπτο, το οποία τη βοήθησε να φτάσει στο 31-20 (15’40’’). Κάτι στο οποίο βοήθησαν και τα λάθη της Ελλάδα που έφτασαν τα εννέα στα μισά της δεύτερης περιόδου.

H Iσπανία έφτασε και στο +13 (33-20, 17’) με την απόσταση να μειώνεται στην τελική ευθεία του πρώτου ημιχρόνου από τις Τσινέκε, Σωτηρίου και Σπανού για το 35-27. Η Παυλοπούλου συνέχισε να βρίσκεται σε πρώτο πλάνο επιθετικά για την Ελλάδα. Οδήγησε στο 40-35 και με την 6η ασίστ της βοήθησε την Τσινέκε να γράψει και το 40-38 (23’20”) από τα 6μ75.

Η απόσταση έμεινε κοντά στους δύο πόντους (51-49, 38′) με τη Φασούλα να κερδίζει μάχες στη ρακέτα. Στο τελευταίο δίλεπτο η Εθνική Γυναικών δεν κατάφερε να αποφύγει το λάθος και η αντίπαλός της εκμεταλλεύτηκε κάθε ευκαιρία και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +6 (55-49). Η Σωτηρίου μείωσε (55-52, 31′) με τη διαφορά να φτάνει και πάλι όμως άμεσα στο +7 (59-52, 32′) και λίγο αργότερα στους 10 (64-54, 35′). Η Αλεξανδρή που ήρθε από τον πάγκο έγραψε το 71-60 (38′) με τον Πέτρο Πρέκα να χρησιμοποιεί όλες τις παίκτριές του πλέον, δίνοντας και χρόνο ξεκούρασης ενόψη της αυριανής αναμέτρησης.

Διαιτητές: Γκιόργκι (Ρουμανία), Προτς (Πολωνία), Γκράτσιν (Κροατία)

Δεκάλεπτα: 20-18, 35-27, 55-49,

Ελλάδα (Πρέκας): Αλεξανδρή 3 (1), Μποσγανά 2, Δίελα, Καρλάφτη, Σωτηρίου 8 (2), Χριστινάκη 2, Φασούλα 10, Παυλοπούλου 13 (1), Σπανού 14 (2), Σταμάτη, Σταμολάμπρου 1, Τσινέκε 7 (1)