Πρεμιέρα με το αριστερό

Written by  Νοε 09, 2023

Η Εθνική Γυναικών ηττήθηκε από την Ιταλία εκτός έδρας με το τελικό 76-67 στον πρώτο αγώνα της προκριματικής φάσης του Ευρωμπάσκετ 2025.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα αγωνίστηκε χωρίς την τραυματία Μαριέλλα Φασούλα, ενώ στα πρώτα λεπτά του αγώνα αποχώρησε με ενοχλήσεις στη γάμπα και η Έλενα Τσινέκε. Επόμενο ραντεβού στη Χαλκίδα την Κυριακή (12/11) στις 17.00 για τον αγώνα με την Τσεχία.

Η ελληνική ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά νωρίς στο παιχνίδι (11-1, 3’), αφού παρουσιάστηκε άστοχη και παράλληλα έχασε τις μάχες των ριμπάουντ. Το πρώτο εύστοχο εντός πεδιάς σουτ ήρθε για την Ελλάδα από την Πηνελόπη Παυλοπούλου (13-3, 4’) με τη διαφορά να φτάνει από την Κις στο +16 (21-5, 7’10’’). Η διαφορά μειώθηκε προς στιγμήν (21-10, 8’40’’) με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει 24-10.

Το «τετράποντο» της Παυλοπούλου βοήθησε ώστε το 26-11 (11’25’’) να γίνει 29-20 (13’30’’) με τη διαφορά να παίρνει μονοψήφια τιμή για πρώτη φορά μετά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την Σπανού συνεχίζει με πέντε συνεχόμενους πόντους για το 29-25 (14’30’’).

Η αρχηγός της Εθνικής Ομάδας ευστόχησε για μία ακόμη φορά για να διαμορφώσει το 31-27 (16’15’’). Η Χριστινάκη πήρε τη σκυτάλη με τέσσερις συνεχόμενους πόντους για να μειωθεί η διαφορά στους δύο πόντους (33-31, 18’). Η δεύτερη περίοδος έκλεισε όμως με ένα μικρό σερί από τις Ιταλίδες και το σκορ να φτάνει στο 39-31.

Οι γηπεδούχες ξέφυγαν με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (44-31, 21’), αλλά η Ελλάδα πλησίασε και πάλι με τις Χριστινάκη και Σταμάτη να οδηγούν στο 49-43 (27’50’’) και στην Σπανού να μετρά 4/6 τρίποντα για το 49-46 (28’30”). Για μία ακόμη φορά όμως η Ιταλία είχε τις απαντήσεις (64-51, 32′), για να φτάσει ως την τελική επικράτηση με το 76-67.

Διαιτητές: Γιάλμαν (Τουρκία), Κοανίς (Γαλλία), Ζούπαντσιτς (Σλοβενία)

Δεκάλεπτα: 24-10, 39-31, 53-48, 76-67

Ελλάδα (Πρέκας): Χριστινάκη 13, Λούκα 10, Παυλοπούλου 7 (2τρ, 10 α.), Σπανού 21 (4τρ. 10ρ.), Σταμάτη 9 (3), Χαιριστανίδου 2, Καρλάφτη, Σταμολάμπρου 5, Τσινέκε