Δυο νίκες, μια ήττα, πριν την επιστροφή στην Ελλάδα για την Εθνική

Written by  Νοε 11, 2018

Τα τελευταία παιχνίδια τους, πριν την διακοπή των διοργανώσεων για τις υποχρεώσεις των εθνικών ομάδων, έδωσαν Στέλλα Καλτσίδου, Άρτεμις Σπανού και Ελεάννα Χριστινάκη, σε Πολωνία, Ουγγαρία και Ισπανία αντίστοιχα. Πολκοβίτσε και Γκέρνικα συνέχισαν με νίκες, ενώ η Γκιόρ, για ακόμα ένα παιχνίδι έμεινε μακριά από το θετικό αποτέλεσμα.

Πολκοβίτσε - Άρκα Γντίνια 68-75

Η Πολκοβίτσε φιλοξενήθηκε από την Άρκα Γντινια στο ντέρμπι του Πολωνικού πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχες μπήκαν πιο ζεστά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν στην πρώτη περίοδο με 22-14. Παρόμοιο σκηνικό και στην δεύτερη περίοδο με το επιμέρους σκορ να είναι 21-18 (43-32). Στο δεύτερο ημίχρονο η Πολκοβίτσε μπήκε βελτιωμένη στο παρκέ και αυτό φάνηκε από την άμυνά της καθώς ήταν πιεστική. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με το εκπληκτικό 27-9 υπέρ των πρωταθλητριών Πολωνίας.  Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε από εκεί που τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο με μία Πολκοβίτσε σοβαρή, πειθαρχημένη. Αυτό φάνηκε και από το 7-0 σερί που έκανε στην αρχή. Οι γηπεδούχες προσπάθησαν να γυρίσουν το παιχνίδι αλλά ήταν αργά και έτσι η Πολκοβίτσε πανηγύρισε μία ακόμα νίκη συνεχίζοντας αήττητη στο πρωτάθλημα.

Η Στέλλα Καλτσίδου σε 14:50 λεπτά συμμετοχής είχε 6 πόντους με 2/2 δίποντα, 2/3 βολές, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο ενώ μάζεψε και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 43-32, 52-59, 68-75

Στσεσκσαρντ - Γκιόρ 68-64

Επιστροφή στις εγχώριες διοργανώσεις για την Γκιορ της Άρτεμις Σπανού. το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά καθώς η Τσανκ και η Γκρέι ήταν άστοχες. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στην Στσεσκσαρντ να προηγηθεί με 16-8 που ήταν σαφώς καλύτερη στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 23-12. Η δεύτερη περίοδος άρχισε όπως και η πρώτη. Η Γκιορ δεν μπορούσε να βρει ρυθμό και έτσι η γηπεδούχος ομάδα έκανε ένα μικρό σερί 5-0. Η εικόνα δεν άλλαξε και έτσι η Στσεσκσαρντ πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 41-24. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι γηπεδούχες αύξησαν την διαφορά από την αντίπαλο τους (51-28). Η Γκιόρ έκανε μία προσπάθεια να μαζέψει την διαφορά και με ένα σερί 11-0 έκλεισε την ψαλίδα για το 53-42. Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο με δύο συνεχόμενα τρίποντα της Μπράουν η Γκιορ μείωσε την διαφορά στους δύο πόντους. Ένα λάθος όμως από πλευράς των φιλοξενούμενων μετέτρεψε σε καλάθι η ΜακΚολ. Το παιχνίδι έληξε με νικήτρια την Στσεσκσαρντ με 68-64.  Η Άρτεμις Σπανού είχε μόλις 3 πόντους σε αυτή την αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 41-24, 53-42, 68-64.

Γκέρνικα - Αράσκι 77-70

Η Γκερνίκα φιλοξενούσε την Αράσκι για την Ισπανική Λίγκα. Η ομάδα της Ελεάννας Χριστινάκη ξεκίνησε δυναμικά και προηγήθηκε με 15-5. Γυρνούσε την μπάλα με υπομονή και ήταν και εύστοχη. Η Αράσκι κατάφερε να μειώσει την διαφορά κάνοντας το 42-38 από 37-28. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι και τις ομάδες τις χώριζε ένα καλάθι (51-49). Η Γκερνίκα όμως με ένα σερί 9-0 επανέφερε την διαφορά σε ασφαλή επίπεδα (58-49). Οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν εκ νέου να επανέλθουν στο παιχνίδι αλλά η γηπεδούχος ομάδα πιο ψύχραιμη πήρε το ροζ φύλλο αγώνα. Η Ελεάννα Χριστινάκη χρησιμοποιήθηκε μόλις 01:28 λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 42-38, 61-53, 77-70