Φινάλε με νίκη και δεύτερη θέση για Πολκοβίτσε

Written by  Δεκ 04, 2019
Η Πολκοβίτσε αντιμετώπισε την ουραγό του 3ου ομίλου Α3 Μπασκετ Ούμεα για την 6η αγωνιστική του Eurocup. παίρνοντας τη νίκη με 83-70.
Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο ξεκίνημα με τις ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέβασε στροφές όμως η πολωνική ομάδα και με καλάθι της Άρτεμις Σπανού έφτασε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων κάνοντας το 40-29 λίγο πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο. Μια διαφορά που συντήρησε και αύξησε στα επόμενα δεκάλεπτα. Συγκεκριμένα στην τελευταία περίοδο με κλέψιμο και στην συνέχεια καλάθι της Ρόμπινσον το σκορ διαμορφώθηκε σε 74-53. Το τελικό σκορ ήταν 83-70.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίστηκε 32':15" και πέτυχε 15 πόντους έχοντας 6/10 δίποντα και 3/5 βολές ενώ στο αμυντικό κομμάτι είχε 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο. Η Πολκοβίτσε με ρεκόρ 4-2 τερμάτισε στη δεύτερη θέση του τρίτου ομίλου με 10 βαθμούς.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 40-31, 67-51, 83-70