Δεύτερη νίκη για Ολυμπιακό

Written by  Απρ 21, 2024

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού με 61-53 στον τρίτο τελικό των Play Off του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ και πήρε προβάδισμα με 2-1 νίκες στη σειρά. Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων την προσοχή Τετάρτη στο Π.Γιαννακόπουλος με το πρωτάθλημα να κρίνεται στις τρεις νίκες.

Το παιχνίδι στο ξεκίνημά του ήταν ντέρμπι, στο πρώτο δεκάλεπτο υπήρχε ισορροπία και καμιά από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ.

Το σκηνικό άλλαξε στο δευτερο δεκάλεπτο με τον Ολυμπιακό να επιβάλει τον ρυθμό του και με τις  Τόμπιν και Γουίλιαμς έφτασε τη διαφορά στο +12 (31-19) κάνοντας ένα επιμέρους 12-1.

Ο Ολυμπιακός έφτασε τη διαφορά στους 13 πόντους (36-23, 23’) στο δεύτερο ημίχρονο με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να πλησιάσει μειώνοντας σε 36-30 (25’).

Η ομάδα του Θάνου Νίκλα βρήκε ρυθμό στην επίθεση και αποσπάστηκε εκ νέου κάνοντας το 46-35 (33’’30’’) με τον Παναθηναϊκό να επιστρέφει και να πλησιάζει στους δύο πόντους (52-50, 37’15’’).

Ο Ολυμπιακός, ωστόσο, έδειξε ψυχραιμία στο τέλος, είχε σωστές επιλογές στην επίθεση με τις Τόμπιν, Χριστινάκη και Νικολοπούλου, φτάνοντας στη νίκη με 61-53.

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 61-53
Διαιτητές:  Συμεωνίδης-Τσώνος-Καλογριάς
Δεκάλεπτα: 11-12, 31-19, 41-33, 61-53
Ολυμπιακός (Νίκλας): Γουίλιαμς 14(2), Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Νικολοπούλου 12(1), Καρλάφτη 12(1), Δίελα, Χριστινάκη 10(1), Κολλάτου, Τόμπιν 13.
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 11(3), Καρακασίδου, Παυλοπούλου 5(1), Τσβίτκοβιτς 4, Σωτηρίου 6(1), Αλεξανδρή, Τζόουνς 13, Αλέιν 14.