Τρίποντα και… «Ζοτς» πλήγωσαν τον Παναθηναϊκό

Written by  Ιαν 23, 2014

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε στην Κωνσταντινούπολη απέναντι στην Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ και με εξαιρετική αστοχία έξω από τα 6,75 μ. υπέστη την πρώτη ήττα του με 77-72 απέναντι στον Ζέλικο Ομπράντοβιτς που στην πρώτη αναμέτρησή του με την ομάδα με την οποία κατέκτησε αμέτρητους τίτλους, στέφθηκε νικητής και οδήγησε τους γηπεδούχους στην πρώτη νίκη για τις τουρκικές ομάδες στο Top 16.

Με 10/40 τρίποντα και 14 λάθη σε έναν εκτός έδρας αγώνα απέναντι σε μία πολύ επιθετική ομάδα είναι δύσκολο να έχει κανείς τύχη, κάτι που αποδείχθηκε περίτρανα στο παιχνίδι, επιβραβεύοντας τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς για το ρίσκο του να επιτρέψει στον Παναθηναϊκό τα πολλά ελεύθερα μακρινά σουτ.

Οι «πράσινοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμα και με 14 πόντους, αλλά με τη γνωστή σκληρή άμυνά του και επιθετικό ντεμαράζ από τα 6,75 μ. στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφερε να περάσει μπροστά, αλλά στο τέλος, δεν τα κατάφερε να πάρει την τέταρτη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια και να παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας του πέμπτου ομίλου, ενώ, ταυτόχρονα, έδωσε και πάλι πνοή σε μία από τις ομάδες που εξαρχής φαίνονταν από τα φαβορί για την πρόκριση, ακόμα και μετά το 0-3 στο ξεκίνημά τους στο Top 16.

Η αναμέτρηση είχε από νωρίς πολλές ιδιαιτερότητες, αφού ο Παναθηναϊκός βρισκόταν για πρώτη φορά αντιμέτωπος με τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς, ενώ ο Σέρβος προπονητής βρέθηκε απέναντι στην ομάδα με την οποία πέρασε 13 χρόνια γεμάτα τίτλους και επιτυχίες. Πριν από την αναμέτρηση ο προπονητής της τουρκικής ομάδας είχε έναν ακόμα ένθερμο εναγκαλισμό με τους πρώην παίκτες του, πριν οι δύο πλευρές χωριστούν στους πάγκους τους, όπου για τα επόμενα 40’ θα ήταν αντίπαλοι.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε νευρικά έχοντας ήδη 0/3 τρίποντα στο πρώτο δίλεπτο, αφού δεν μπορούσε να περάσει τη μπάλα μέσα στο καλάθι, την ώρα που ούτε η Φενέρ τα κατάφερνε ιδιαίτερα απέναντι στην… αεροπορία των «πρασίνων». Οι νταμπλούχοι Ελλάδας ήταν εκνευριστικά άστοχοι στο ξεκίνημα του αγώνα, δίνοντας την ευκαιρία στην τουρκική ομάδα να πάρει μία μικρή διαφορά (12-6 στο 6’). Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα στο τέλος του δεκαλέπτου, όταν η Φενέρ με τον Εμίρ Πλέτζιτς να έχει ήδη 8 πόντους, ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια νούμερα, για να κλείσει η περίοδος με την τουρκική ομάδα να προηγείται με 23-11, έπειτα από προσωπικές ενέργειες του Μπο ΜακΚάλεμπ, ο οποίος είχε επίσης 8 πόντους.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς, ο Παναθηναϊκός εξακολουθούσε να προσπαθεί να απειλήσει μόνο με μακρινά σουτ και, παρ’ όλο που βελτίωσε κάπως τα ποσοστά του (3/14), η Φενέρ ήταν αυτή που έβρισκε πιο εύκολα διαδρόμους προς το καλάθι. Μοναδική «όαση» ήταν ο Ραμέλ Κάρι, ο οποίος συνεχίζοντας τις καλές εμφανίσεις του τελευταίου διαστήματος, με μακρινά σουτ μείωσε προσωρινά τη διαφορά, για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με την τουρκική ομάδα να προηγείται με 39-28.

Ο Παναθηναϊκός εξακολουθούσε να μην έχει καθαρό μυαλό στην ανάπτυξή του και στο τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να πλησιάσει το σκορ. Η επιμονή του να παίζει με μακρινά σουτ δεν του βγήκε σε καλό, την ώρα που Μπογκντάνοβιτς και Μπιέλιτσα έστειλαν την φενέρ στο +14. Ο Αργύρης Πεδουλακης έριξε τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη στο παιχνίδι, ο οποίος, όπως και τη Δευτέρα στον αγώνα με τον Ολυμπιακό, από τη θέση «4» κέρδισε πολλές μάχες και με 9 συνεχόμενους πόντους, βοήθησε τους «πράσινους» να κάνουν την ανατροπή και να μειώσει το σκορ στο 49-44 και να κάνει και πάλι το παιχνίδι ντέρμπι.

Ο Παναθηναϊκός είχε και πάλι επιστρέψει στο παιχνίδι, αναγκάζοντας τη Φενέρ σε πολλές λάθος επιλογές, νευρικότητα και την επανεμφάνιση της αστάθειας που την χαρακτηρίζει στα παιχνίδια της στην Ευρωλίγκα και έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ στο 56-50 και την ψυχολογία πια υπέρ των «πρασίνων».

Την ώρα που ο πανικός είχε αρχίσει να κατακλύζει την τουρκική ομάδα, ο Παναθηναϊκός είχε μία πολύ καλή ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του και το κατάφερε ισοφαρίζοντας με τρίποντο του Διαμαντίδη (58-58 στο 35’) και πέρασε μπροστά με νέο τρίποντο του Μάικ Μπράμος –οι πρώτοι του πόντοι στο παιχνίδι – με 60-61 στο 37’. Τα «πράσινα»… πολυβόλα είχαν πάρει μπροστά και με νέο τρίποντο, αυτή τη φορά του Φώτση από τα 7 μ. ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 64-67 για να ισοφαρίσει, όμως, αμέσως ο Ονάν στα 2’13’’ πριν το τέλος.

Δύο εντελώς άστοχα τρίποντα του Αντώνη Φώτση και ένα τρίποντο «μαχαιριά» του Λίνας Κλέιζα στα 58’’ έφεραν την Φενέρ σε θέση ισχύος με 71-67, όμωε, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να εκμεταλλευτεί το τάιμ άουτ και μέσα σε μόλις 5’’ μείωσε το σκορ στο καλάθι. Ο Λίνας Κλέιζα πέτυχε ένα ακόμα καλάθι στην επόμενη επίθεση, ο Διαμαντίδης αστόχησε στο τρίποντο και ο Ζόριτς με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό έφερε τη Φενέρ στο +6 και ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι.

Ο Μπράμος έφτασε 3/3 τρίποντα στο τελευταίο χρονικό διάστημα, όμως, ο   με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 77-72 αφήνει τον Παναθηναϊκό με την πικρία της καλής μεν εμφάνισης, αλλά της ήττας που ουσιαστικά δεν του στερεί τίποτα, παρά την ευκαιρία να παραμείνει στην κορυφή του ομίλου αήττητος και ενώ ο αγώνας της Μπαρτσελόνα με την Μάλαγα μόλις είχε ξεκινήσει.

Η διαφορά, ωστόσο, είναι τέτοια που δεν απογοητεύει τους νταμπλούχους Ελλάδας, αφού μπορεί να ανατραπεί στον δεύτερο γύρο και να αποκατασταθεί η όποια ισορροπία σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Αυτό που θα πρέπει να απογοητεύσει τον Παναθηναϊκό είναι τα τραγικά ποσοστά του στα τρίποντα, αφού, παρά το κρεσέντο της τελευταίας περιόδου, οι «πράσινοι» ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10/40, έχοντας σουτάρει μόλις 15/26 δίποντα! Παρ’ όλα αυτά, ο Παναθηναϊκός παραμένει στο κυνήγι των δύο προνομιούχων θέσεων του ομίλου, ωστόσο, τα δύσκολα μόλις ξεκίνησαν, αφού την ερχόμενη εβδομάδα αντιμετωπίζει την Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ, ελπίζοντας στη νίκη που θα τον επαναφέρει στην κορυφή του ομίλου.

Άξια αναφοράς ήταν η εμφάνιση του Λουκά Μαυροκεφαλίδη, ο οποίος με 11 πόντους όλους στην τρίτη περίοδο που ήταν και το μοναδικό διάστημα κατά το οποίο αγωνίστηκε, έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του, ενώ ο Ραμέλ Κάρι με 14 πόντους προσέθεσε άλλη μία καλή επιθετικά εμφάνιση.

Από τους νικητές που χάρισαν στις τουρκικές ομάδες το πρώτο «ροζ» φύλλο αγώνα μέχρι στιγμής στο Top 16, ο Μπόγιαν Μπογντάνοβιτς με 15 πόντους και οι Νεμάνια Μπιέλιτσα και Λίνας Κλέιζα με 13 πόντους – ο τελευταίους τους 5 πιο κρίσιμους στο τέλος του αγώνα – ήταν εκείνοι που πρωτοστάτησαν στην νίκη της Φενέρ.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 39-28, 56-50, 77-72