Ο ΠΑΟ κυρίαρχος των «ενοίκων» του ΟΑΚΑ

Written by  Φεβ 17, 2015

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της ΑΕΚ με 62-70 για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League ΣΚΡΑΤΣ . Οι Πρωταθλητές δυσκολεύτηκαν αρκετά απέναντι την τυπικά γηπεδούχο ΑΕΚ, ωστόσο, όταν σοβαρεύτηκαν δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στην αξιόμαχη ομαδα της «Ένωσης», που έδειξε ότι επιστρέφει σε υψηλά ανταγωνιστικά επίπεδα.

Οι «κιτρινόμαυροι» που χειροκροτηθήκαν από τους οπαδούς τους κατάφεραν για δυο δεκάλεπτα να φανούν ανταγωνιστικοί και σίγουρα δικαιολόγησαν την πολύ καλή παρουσία τους στο φετινό πρωτάθλημα.

Σημείο-«κλειδί» του αγώνα, η τρίτη περίοδος όταν ο Παναθηναϊκός με ένα επιμέρους 11-23 μετέτρεψε το 28-27 του ημιχρόνου στο 39-50 του δεκαλέπτου, θέτοντας τις βάσεις για την επικράτηση.

Πρώτος σκόρερ των «πρασίνων» ο Μπατίστα, που τελείωσε την αναμέτρηση με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Γκιστ(13 πόντοι) και Σλότερ (12 πόντοι). Ο Διαμαντίδης οργάνωσε εξαιρετικά το παιχνίδι των πρωταθλητών μοιράζοντας 6 τελικές πάσες, ενώ και στην επίθεση (8 πόντοι με 2 τρίποντα) σκόραρε όταν οι περιστάσεις το απαιτούσαν.

Από την ΑΕΚ μεγαλο παιχνίδι από τον Μενσά-Μπονσού με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ. Θετική παρουσία επίσης και για τον Σάκοτα με 12 πόντους, όσους σημείωσε και ο Χέρστον. Αντίθετα, σε κακή αγωνιστική μέρα βρέθηκε ο Ίνγκλις που πέτυχε μόλις τρεις πόντους πολύ μακριά φυσικά από τον καλό του εαυτό.

Η αναμέτρηση

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ανήκαν στην ΑΕΚ. Η «Ένωση» μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Παναθηναϊκό και να προηγηθεί με 7-1 στο 4'. Σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός έδειξε ότι ξυπνά και στο 7΄ισοφαρισε σε 7-7 χάρη σε προσπάθειες κυρίως του Νέλσον. Οι «πρασινοι», μάλιστα, έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 11-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Αρχικά ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 13-17, αλλά στη συνεχεια η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και στο 15' ισοφάρισε σε 19-19. Μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς κατοχή μέχρι το 28-27 του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν «πράσινη» υπόθεση. Ο Παναθηναϊκός αρχικά προηγήθηκε με 30-33 και εν συνεχεία «έτρεξε ένα σερί» 0-8 και πήγε το σκορ στο 30-41. Η ΑΕΚ, όμως, δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα, απάντησε με ένα δικό της 7-0 μειώνοντας σε 37-41, αλλα μέχρι εκεί ήταν η αντίδραση της. Ο Παναθηναϊκός απάντησε άμεσα και με σερί 2-9 έκανε το 39-50 που ήταν και το σκορ της περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί σχετικά άνετα το προβάδισμα. Το μόνο που κατάφερε η «Ένωση» ήταν να μειώσει τη διάφορα χάρη στην πίεση που άσκησε στα γκαρντ του Παναθηναϊκού. Τελικά, η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό νικητή με 62-70 και την ΑΕΚ να παίρνει το χειροκρότημα από τους οπαδούς της για την προσπαθεια της.

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 28-27, 39-50, 62-70.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Παπαντωνίου 1, Ντελινινκάιτις 2, Σάκοτα 12 (2), Κασελάκης 5 (1), Χέρστον 12 (1), Σαρικόπουλος 4, Αθηναίου 5 (1), Μιλόσεβιτς, Μενσά-Μπονσού 18 (11ρ), Ίνγκλις 3 (1)

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Σλότερ 12 (1), Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 7 (1), Φώτσης 3, Νέλσον 6, Παππάς 2, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 8 (2τρ, 6ασ), Γκιστ 13 (1), Μπατίστα 16 (10ρ), Παπαγιάννης

Με την νίκη αυτή ο Παναθηναϊκός πήγε στο 14-2 στο ελληνικό πρωτάθλημα και συνεχίζει να καταδιώκει τον Ολυμπιακό και να εχει ελπίδες για την πρώτη θέση στη «regular-season».

Η επιτυχία όμως αυτή ήταν ιδιαιτέρα σημαντική για τους «πράσινους» για έναν ακόμα λόγο, καθώς, ήταν η 500η νίκη της ομάδας στην Α1 από το 1992 όταν και έγινε επαγγελματικό το πρωτάθλημα και έγινε έτσι η πρώτη ομάδα που έπιασε αυτό το ρεκόρ.