Φουντώνει η «μάχη» των play off- Πέφτει ο Πανελευσινιακός

Written by  Απρ 18, 2015

Η Basket League ΣΚΡΑΤΣ επέστρεψε χωρίς τους «αιώνιους» που δίνουν τις μάχες τους στην Ευρωλίγκα, ωστόσο, το θέαμα δεν έλειψε με τη μάχη των play off να έχει πλέον φουντώσει. Σπουδαίες νίκες για ΠΑΟΚ, ΑΕΚ, ΚΑΟΔ, ακολουθεί τον Πανιώνιο στην Α2 ο Πανελευσινιακός.

Στο ΟΑΚΑ, σε μια φορτισμένη συναισθηματικά ατμόσφαιρα, αφού η ΑΕΚ τίμησε τη μνήμη του Γιώργου Αμερικάνου, κρεμώντας ψηλά την φανέλα του, η «Ένωση» που αγωνίστηκε με την καινούρια της εμφάνιση, έδειξε ότι δεν επηρεάστηκε από τη διακοπή του Πρωταθλήματος και επικράτησε εύκολα των Τρικάλων με 96-73.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές ήταν ως συνήθως ο Μαλίκ Χέρστον που σημείωσε 21 πόντους και μοίρασε 5 ασίστ, αλλά και ο Ποπς Μενσά-Μπονσού που έκανε double-double με 15 πόντους και 17 ριμπάουντ, ενώ και ο Τόμας Ντελινικάιτις πρόσθεσε άλλους 13 πόντους.

Για τα Τρίκαλα που αγωνίστηκαν με τον Κώστα Παπάζογλου στην τεχνική ήγεσία για πρώτη φορά μετά την φιλική αποχώρηση του Κώστα Φλεβαράκη, ο Σλάβεν Τσούπκοβιτς είχε 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Τζάστον Ίνγκραμ είχε 12 πόντους και 7 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 24-28, 50-44, 75-56, 96-73

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο ΠΑΟΚ απέδρασε από την έδρα της ΑΕΝΚ με 60-62 και διατήρησε το σημαντικό του προβάδισμα για την κατάληψη της τρίτης θέσης στη βαθμολογία του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το ημίχρονο, ενώ στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν σημαντικό προβάδισμα 10 πόντων στην τελευταία περίοδο (49-39), έχοντας τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης. Ο Δικέφαλος του Βορρά, ωστόσο, απάντησε με ένα σερί 0-12 με πρωταγωνιστή τον Μαρκ Κάρτερ που τον έφερε μπροστά στο σκορ και, παράλληλα, ξανάκανε το παιχνίδι ντέρμπι.

Ο Αμερικανός ήταν εκείνος που πέτυχε και το νικητήριο καλάθι για τον ΠΑΟΚ, ενώ οι παίκτες των γηπεδούχων έχασαν την ευκαιρία στα τελευταία δευτερόλεπτα να ευστοχήσουν και να στείλουν το παιχνίδι τουλάχιστον στην παράταση.

Ο Κάρτερ τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους με 4/7 τρίποντα και 6 ριμπάουντ, ο Απόλλων Τσόχλας έκανε επίσης σπουδαίο παιχνίδι με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ ο Τζούλιαν Βον είχε 11 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Από τους γηπεδούχους, ο Εξέβιερ Σάιλας είχε 14 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 29-29, 45-39, 60-62

Στο ντέρμπι για την 8η θέση που οδηγεί στα play off, ο ΚΑΟΔ καθοδηγούμενος από τον αγέραστο Μανώλη Παπαμακάριο πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη από τον Απόλλωνα Πάτρας με 63-67 και μαζί το προβάδισμα στην ισοβαθμία.

Ο πολύπειρος γκαρντ είχε 24 πόντους με 4/8 τρίποντα και ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της πολύ σημαντικής νίκης της ομάδας του. Ο Ντάρελ Χάρις πρόσθεσε 11 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ 8 πόντους και 8 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Μαρκ Γκάι Μισέλ.

Από τους γηπεδούχους, ο Τορλίν Φιτζπάτρικ προσπάθησε μόνος, σημειώνοντας 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 27-32, 44-47, 63-67

Ο Κολοσσός Ρόδου έπιασε πολύ υψηλά επίπεδα απόδοσης απέναντι στο Ρέθυμνο Aegean και με το επιβλητικό 77-63 πήρε σημαντικό προβάδισμα για την κατάληψη της έκτης θέσης της βαθμολογίας, αφού κατάφερε να καλύψει και τη διαφορά της ήττας του στον πρώτο γύρο.

Ο Βασίλης Τολιόπουλος με 15 πόντους ηγήθηκε επιθετικά της προσπάθειας για τους νικητές, ενώ 12 πόντους με 8 ασίστ είχε ο Ντομινίκ Γουότερς.

Από τους ηττημένους, ο Ντάμιαν Χόλις είχε 13 πόντους με 5 ριμπάουντ, ενώ από 10 πόντους σημείωσαν οι Καλαμπόκης και Σάφτενααρ.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 46-35, 64-47, 77-63

Ο Κόροιβος Αμαλιάδας πέτυχε τη νίκη της αγωνιστικής, αφού κατάφερε να «αποδράσει» από την έδρα του Πανελευσινιακού με 70-72 και «έσπρωξε» τους γηπεδούχους στον «γκρεμό», αφού πλέον χρειάζονται κάτι περισσότερο από ένα θαύμα για να παραμείνουν στην κατηγορία.

Ο Πανελευσινιακός είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, όμως, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στην τελευταία περίοδο να αντιδράσουν και πήραν τη σπουδαία νίκη που τους επιτρέπει να πετύχουν τον στόχο τους που ήταν η παραμονή στην κατηγορία στην παρθενική τους εμφάνιση στην μεγάλη κατηγορία.

Ο Κόροιβος είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Ρούμπιο 14, Μπάουερς 12, Κερκ 11, Μάτζετ 10), ενώ για τους γηπεδούχους, ο Μίτροβιτς είχε 18 πόντους και ο Νίκολα Μάρκοβιτς 16.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 51-43, 60-55, 70-72