Κηφισιά, Λαύριο, Τρίκαλα και Απόλλων Πάτρας οι κερδισμένοι της 14ης αγωνιστικής

Written by  Ιαν 16, 2016

Εύκολες νίκης πέτυχαν Κηφισιά, Λαύριο, Τρίκαλα και Απόλλων Πάτρας στην «αυλαία» του δεύτερου γύρου του πρωταθλήματος Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Η Κηφισιά έκανε ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο, όπου έβαλε τις βάσεις για την μεγάλη νίκη επί του φιλότιμου Αρκαδικού, η οποία τελικά ήρθε με 64-78 και βοήθησε την ομάδα των Βορείων Προαστίων να διατηρηθεί σε τροχιά playoff. Ο Ρόμπερτ Λόουρι ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 18 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Ντάστιν χογκ έκανε double-doubleμε 13 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Ρόσκο Σμιθ είχε 10 πόντους και 7 ριμπάουντ. Από τον Αρκαδικό, ο Βασίλης Καββαδάς έκανε την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του σημειώνοντας συνολικά 27 πόντους και 8 ριμπάουντ, χωρίς, ωστόσο, να έχει καμία συμπαράσταση από τους συμπαίκτες του.

Τα δεκάλεπτα: 9-24, 27-48, 49-58, 64-78

Το Λαύριο ήταν καταιγιστικό και διέσυρε την ουραγό Καβάλα, παίρνοντας μια ακόμα πολύτιμη νίκη με 99-63 στην προσπάθειά του να διατηρηθεί στην μεγάλη κατηγορία, την στιγμή που οι φιλοξενούμενοι δείχνουν να έχουν πετάξει «λευκή πετσέτα». Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο και με επιμέρους σκορ 57-25 πήραν την μεγάλη νίκη που τους απομακρύνει ακόμα περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη. Ο Ντεμάριους Μπολντς ήταν ο πρώτος σκόρερ με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Ουσμάν Κρουμπαλί είχε επίσης 16 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Μπράντον Γιανγκ είχε 14 πόντους και 9 ριμπάουντ και ο Μάρκο Κέσελ είχε 15 πόντους για τους νικητές, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Τσαβντάρ Κοστόβ είχε 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 42-38, 68-47, 99-63

Βήμα οκτάδας έκαναν τα Τρίκαλα που επικράτησαν του Κόροιβου Αμαλιάδας με 85-74 και πλέον, αφού αρχίζουν να απομακρύνονται από την επικίνδυνη ζώνη, αρχίζουν να έχουν βλέψεις και για ψηλότερα. «Κλειδί» στην αναμέτρηση ήταν η τρίτη περίοδος, όταν και οι γηπεδούχοι πήραν μια διαφορά έντεκα πόντων, την οποία κατάφεραν να διατηρήσουν ως το τέλος και να φτάσουν στη νίκη. Ο Ντιμίτριους Κόνγκερ ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 23 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Μπράντον Μπράουν είχε 15 πόντους και 7 ριμπάουντ. Από την ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου, ο Ντουέιν Ντέιβις ήταν μια ομάδα μόνος του σταματώντας στους 30 πόντους και στα 10 ριμπάουντ, ενώ 20 πόντους πρόσθεσε ο Δημήτρης Χαριτόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 33-32, 58-47, 85-74

Ο Απόλλων Πάτρας πήρε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης την διαφορά απέναντι στο Ρέθυμνο CretanKings και τελικά έφτασε στην εύκολη νίκη με 75-57 που τον διατηρεί στις θέσεις των playoff. Ο Φώτης Λαμπρόπουλος ήταν ο πολυτιμότερος των νικητών με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Τόνι Μέιερ είχε 15 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για την κρητική ομάδα ο Ντάριους Κάρτερ είχε 18 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-10, 38-25, 46-41, 75-57