Συνεχίζει με φόρα η ΑΕΚ, «σεφτέ» έκαναν Κολοσσός και Απόλλωνας

Written by  Οκτ 22, 2016

Με φόρα από τις συνεχόμενες νίκες η ΑΕΚ δεν δυσκολεύθηκε να επικρατήσει πολύ εύκολα εκτός έδρας της Κύμης Seajets και να παραμείνει αήττητη μαζί με τον Ολυμπιακό στην κορυφή της βαθμολογίας. Πρώτες νίκες για Κολοσσό και Απόλλωνα Πάτρας, εύκολα το Λαύριο.

Η ΑΕΚ δείχνει πως είναι σε πολύ καλό δρόμο, καθώς παρουσίασε θετικό πρόσωπο σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης με την Κύμη Seajets και με τη νίκη της με 55-81 συνέχισε το σερί των εντυπωσιακών της εμφανίσεων. Η «Ένωση» μπήκε σοβαρή από το πρώτο λεπτό και ουσιαστικά καθάρισε από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο την αναμέτρηση, καθώς με εκπληκτική άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση, προηγήθηκε με 6-29.

Από το σημείο εκείνο κι έπειτα, ο Γιούρι Ζντοβντς έπρεπε να διαχειριστεί απλώς το χρόνο της ομάδας του και η ΑΕΚ έφτασε στην τελική νίκη με 55-81 που την φέρνει στην κορυφή μετά από τρεις αγωνιστικές με συγκάτοικο τον Ολυμπιακό.

Ο Μάικλ Ντίξον ήταν και πάλι πρώτος σκόρερ της «Ένωσης» με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Κώστας Βασιλειάδης ολοκλήρωσε το ματς με 11 πόντους.

Από τους γηπεδούχους, δύσκολα μπορεί κανείς να βρει διακριθέντες, καθώς η διαφορά δυναμικότητας των δυο ομάδων ήταν εμφανής, με τον Τζόρνταν Μόργκαν να έχει 11 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 6-29, 14-46, 31-65, 55-81

Ο Απόλλων Πάτρας Carna έκανε ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο στο οποίο ανέτρεψε το -9 του ημιχρόνου και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 86-78 επί του Ρεθύμνου Cretan Kings και το ανάγκασε στην πρώτη του φετινή ήττα.

Ο Τάιλερ Καλινόσκι ήταν ασταμάτητος και με 28 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ οδήγησε την ομάδα του στη νίκη και έθεσε σοβαρή υποψηφιότητα ακόμα και για πολυτιμότερος παίκτης της αγωνιστικής, ενώ πολύ καλό παιχνίδι έκανε και ο Δημήτρης Βεργίνης με 16 πόντους.

Για την κρητική ομάδα, ο Ρόμπερτ Άρνολντ είχε 22 πόντους και ο Ρόλαντ Σάφτενααρ έφτασε κοντά στο double-double με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 35-44, 65-61, 86-78

Με εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο ο Κολοσσός H Hotels κατάφερε να εγκλωβίσει τον Προμηθέα Πατρών και να πάρει μια εύκολη όπως εξελίχθηκε νίκη με 76-59 και να πάρει την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ευτύχησε να έχει τον Τρέβορ Ρέλεφορντ σε μεγάλη μέρα με τον Αμερικανό να ηγείται της προσπάθειας των συμπαικτών του με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Θετική εμφάνιση με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ είχε και ο Λάνγκστον Χολ.

Από τον Προμηθέα Πάτρας ο Μοχάμεντ Φαγέ είχε 11 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 39-38, 61-49, 76-59

Εύκολο απόγευμα πέρασε το Λαύριο DHI απέναντι στα Τρίκαλα BC Aries επικρατώντας με 86-56 και πήρε τη δεύτερη νίκη του μετά από τρεις αγωνιστικές.

Οι γηπεδούχοι πήραν διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο, την οποία εκτόξευσαν μέχρι το ημίχρονο (40-21) και έκτοτε δεν δυσκολεύθηκαν να τη διατηρήσουν παίρνοντας μια ξεκούραστη νίκη και με σημαντική διαφορά που ίσως παίξει ρόλο σε πιθανές ισοβαθμίες.

Ο Κέβιν Πούντερ ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 19 πόντους και ο Τάιρεν Τζόνσον είχε 16 πόντους και 4 ριμπάουντ για τους νικητές, ενώ για τα Τρίκαλα ο Κέλσι Μπάρλοου είχε 17 πόντους και ο Γκιλβίντας Μπιρούτα έκανε double-double με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 40-21, 71-40, 86-56