Ο Άρνολντ «σκότωσε» τον ΠΑΟΚ, εύκολα Άρης, Λαύριο, διπλό για play off από Προμηθέα

Written by  Μαρ 11, 2017

Με τρίποντο του Ρόμπερτ Άρνολντ μόλις 3’’ πριν τη λήξη της αναμέτρησης, το Ρέθυμνο Cretan Kings πήρε πολύ μεγάλη νίκη επί του ΠΑΟΚ με 73-70 και ουσιαστικά εξασφάλισε την θέση του στα play off  του Πρωταθλήματος.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα, με τους κρητικούς να ξεκινούν πολύ δυνατά την αναμέτρηση και να παίρνουν διψήφια διαφορά (29-15), όμως, ο ΠΑΟΚ μάζεψε τη διαφορά και έφτασε να διεκδικεί τη νίκη ως το τέλος.

Εκεί, μίλησε ο Ρόμπερτ Άρνολντ που με μια εντυπωσιακή ενέργεια, μάζεψε το ριμπάουντ από το χαμένο σουτ του Τάλτον και με τρίποντο έγραψε το τελικό 73-70.

Ο Αμερικανός ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ, με τον Γκάρι Τάλτον να προσθέτει επίσης 16 πόντους, τον Τρλίν Φιτζπάτρικ 13 πόντους με 5 ριμπάουντ και τον Χάρη Γιαννόπουλο 11 πόντους.

Από τον ΠΑΟΚ που εμφανίστηκε καταβεβλημένος από την ευρωπαϊκή περιπέτεια και το πολύωρο ταξίδι από την Τενερίφη, ο νεοαποκτηθείς Νέιθαν Σόμπι σημείωσε 14 πόντους με 8 ριμπάουντ και ο Κιθ Κλάντον 13 πόντους με 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 39-37, 58-57, 73-70

Ο Άρης τα χρειάστηκε στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στην ουραγό της βαθμολογίας Δόξα Λευκάδας, όμως, στο δεύτερο, με μια εντυπωσιακή Τρίτη περίοδο όπου έσφιξε την άμυνά του και έτρεξε στην επίθεση, σημειώνοντας επιμέρους σκορ 28-10, πήρε τη νίκη με 78-70 και άφησε πίσω του την πίκρα από τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό.

Σε μεγάλο βράδυ βρέθηκε ο Βασίλης Καββαδάς που σημείωσε 20 πόντους με 7 ριμπάουντ, με τους Γουίλ Κάμμινγκς και Βλαδίμιρο Γάνκοβιτς να προσθέτουν από 10 πόντους.

Για την ομάδα της Λευκάδας που δύσκολα θα προλάβει την παραμονή της, ο Άλεξ Χάρις είχε 17 πόντους με 4 ριμπάουντ και ο Ιβάν Μαράς έκανε double-double με 16 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 37-42, 65-52, 77-70

Το Λαύριο DHI δεν συνάντησε καμία δυσκολία να επικρατήσει του Κόροιβου Αμαλιάδας με 93-63 και έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για τη σωτηρία.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν σε πολύ καλή μέρα επιθετικά, έπαιξαν ελεύθερα και γρήγορα και δεν κινδύνευσαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης από τους φιλοξενούμενους που δεν έδειξαν καθόλου καλή εικόνα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Ο Σον Έβανς «άγγιξε» το double-double με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Κέβιν Πάντερ είχε 15 πόντους με 3 ριμπάουντ και ο Άσλεϊ Χάμιλτον είχε 11 πόντους με 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ για τους νικητές, που είχαν επίσης τους Γκρέι και Αθανασούλα με 11 πόντους.

Από την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου, ο Μαρκέλ Σταρκς είχε 18 πόντους με 5 ασίστ και 6 λάθη, ο Έρικ ΜακΚλέλαν είχε 13 πόντους με 4 ριμπάουντ και ο Ντεβόντα Πόλαρντ είχε 9 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 48-26, 80-59, 93-63

Με εκπληκτική άμυνα στην τελευταία περίοδο, η Κύμη Seajets πήρε μια σημαντική, όπως εξελίχθηκε νίκη επί του Κολοσσού H Hotels με 74-64 και εξακολουθεί να ελπίζει στη σωτηρία της.

Οι γηπεδούχοι πήραν ένα προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου, όμως, οι Ροδίτες με εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, όπου έπαιξαν σπουδαία άμυνα, επέστρεψαν στο παιχνίδι και προηγήθηκαν πριν το τελευταίο δεκάλεπτο.

Στο σημείο εκείνο, η ομάδα του Βασίλη Μπρατσιάκου έπαιξε με τη σειρά της ασφυκτική άμυνα, βρήκε τρόπους να κλείσει τους αντιπάλους της και με επιμέρους σκορ 22-10 πήρε τελικά την νίκη που την σπρώχνει πιο ψηλά στη βαθμολογία.

Ο Τζέησον Καντί ήταν η «αιχμή του δόρατος» για την Κύμη με 23 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ, με τον Σταύρο Τουντζιαράκη να κάνει καλή εμφάνιση με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Για τους φιλοξενούμενους, ο Τρέβορ Ρέλεφορντ είχε 18 πόντους με 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Λάνγκστον Χολ είχε 12 πόντους με 7 ριμπάουντ, αλλά και 8 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 43-36, 52-54, 74-64

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη που τον φέρνει ακόμα πιο κοντά στον στόχο των play off σημείωσε ο Προμηθέας Πάτρας, που νίκησε τα Τρίκαλα BC Aries με 62-67 και συνεχίζει την εξαιρετική πρώτη χρονιά του στη μεγάλη κατηγορία.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το ιδανικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση όταν και προηγήθηκαν με 10-26 στο δεκάλεπτο και κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα μέχρι τα μισά της τελευταίας περιόδου, όταν και οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή για να προηγηθούν με 58-56.

Η ομάδα της Πάτρας, όμως, δεν έχασε την ψυχραιμία της και κατάφερε να ξαναπάρει το προβάδισμα και μαζί την σημαντική νίκη.

Ο Λάκι Τζόουνς με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Μοχάμεντ Φαγέ με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ ηγήθηκαν των προσπαθειών των νικητών, ενώ από την ομάδα των Τρικάλων, ο Γκιλβίντας Μπιρούτα είχε 11 πόντους με 5 ριμπάουν και ο Σωτήρης Μανωλόπουλος είχε 10 πόντους με 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 10-26, 29-38, 47-53, 62-67