Προβάδισμα με εκπληκτική ανατροπή

Written by  Απρ 20, 2017

Εκπληκτικό παιχνίδι έγινε στην Κρήτη, όπου το Ρέθυμνο Cretan Kings επέστρεψε από το -17, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση και τελικά, επικράτησε του Κολοσσού H Hotels με 84-71, κάνοντας με εντυπωσιακό τρόπο το 1-0 και θέλει μια ακόμα νίκη για να περάσει στον επόμενο γύρο των play off όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού και να δείχνουν ικανοί να πάρουν ένα φαινομενικά εύκολο «διπλό». Αυτό φανέρωνε η εικόνα του αγώνα ως το 25, όταν ο Κολοσσός προηγήθηκε με 31-48 και είχε πάρει ένα σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη.

Από το σημείο εκείνο και έπειτα, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, μείωσαν σταδιακά τη διαφορά και τελικά κατάφεραν να περάσουν μπροστά δυο λεπτά πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας (58-57), που βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες με 63-63 και να οδηγείται στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο, το Ρέθυμνο κυριάρχησε και με συνολικό επιμέρους σκορ 21-8, επικράτησαν κατά κράτος και τελικά πήραν τη νίκη και το προβάδισμα στη σειρά των play off με τελικό σκορ 84-71.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Τορλίν Φιτζπάτρικ με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Χάρης Γιαννόπουλος έκανε επίσης μεγάλο παιχνίδι με 20 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Ρόμπερτ Άρνολντ είχε 14 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Γκάρι Τάλτον σκόραρε μόλις 4 πόντους, αλλά μοίρασε 10 ασίστ.

Από τους Ροδίτες που έχασαν μια μεγάλη ευκαιρία να σπάσουν το πλεονέκτημα του Ρεθύμνου, ο Γιοβόντε Ρέντικ είχε 20 πόντους με 6 ριμπουντ, ο Τρέβορ Ρέλεφορντ είχε 17 πόντους με 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος είχε 9 πόντους με 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 24-39, 45-51, 63-63, 84-71 (παρ.)

Φωτό: rethymnobc.gr