Άνετα το 1-0 οι δύο «αιώνιοι» στα ημιτελικά

Written by  Μάι 24, 2018

ΠΑΟΚ και Προμηθέας δεν έβαλαν δύσκολα στους δύο αιώνιους για την 1η αγωνιστική των ημιτελικών σειρών της Stoiximan Basket League με αποτέλεσμα Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός να κανουν το 1-0.

Ο Παναθηναϊκός επέβαλλε από νωρίς τον δικο του ρυθμο και επικράτησε με 92-79 του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ, ενώ ο Ολυμπιακός σε ένα πλούσιο παραγωγικά παιχνίδι νίκησε με 108-71 τον Προμηθέα στο ΣΕΦ.

Ολυμπιακός – Προμηθέας 108-71

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 45-23, 75-54, 108-71

Ο Ολυμπιακός μπήκε από το ξεκίνημα δυνατά προηγήθηκε με 22-14 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στην δεύτερη περίοδο έχοντας όπλο του την άμυνα και με επί μέρους σκορ 23-9, ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά με 45-23. Στο δεύτερο μισό και οι δύο ομάδες παίζοντας πιο απελευθερωμένα, καθώς η νίκη είχε κριθεί οι επιθέσεις είχαν τον πρώτο λόγο με τους ερυθρόλευκους να σκοράρουν και στις δύο περιόδους 63 πόντους. Το τελικό 108-71 ήρθε άνετα με τον Ολυμπιακό να βλέπει τον Στρέλνιεκς να σκοράρει 18 πόντους με 5 τρίποντα και να τον ακολουθούν οι Πρίντεζης και Παπαπέτρου με 13 πόντους, ενώ ο Μάντζαρης σημείωσε 10 πόντους και ο Παπανικολάου ήθελε λίγο για το double double, αφού σημείωσε 8 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ. Για τον Προμηθέα ο Φαγιέ και ο  Πράδερ σημείωσαν από 16 πόντους.

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 51-31, 72-50, 92-79.

Ο Παναθηναϊκός δεν άφησε στον ΠΑΟΚ παράθυρο ελπίδας στο ΟΑΚΑ, διατηρώντας εύκολα το αήττητο και επικρατώντας με 92-79. Οι πράσινοι έχοντας σε εξαιρετικό βράδυ τον Καλάθη που σημείωσε double double, έχοντας 17 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ μοίρασε και 6 ασίστ, όπως και τον Τζέιμς που σκόραρε 17 πόντους επέβαλε από το ξεκίνημα τον ρυθμό του και με ένα ξέσπασμα στο δεύτερο δεκάλεπτο κλείδωσε τη νίκη, αφού το ημίχρονο έκλεισε με 51-31.

Στο δεύτερο μισό η διαφορά διατηρήθηκε πάνω από τους 20 πόντους και έπεσε προς το τέλος όταν όλα έιχαν κριθεί για το τελικό 92-79.

Εκτός των Καλάθη και Τζέιμς  καλή παρουσία είχαν και οι Σίνγκλετον (13π.), Λεκαβίτσιους (10π.) για τον Παναθηναϊκό, ενώ από πλευράς ΠΑΟΚ ο Κατσίβελης ήταν πρώτος σκόρερ με 16 πόντους, ενώ τον ακολούθησε με 15 πόντους ο Πέτεγουέϊ.