Στην κορυφή του 1ου "Παύλος Γιαννακόπουλος" ο Παναθηναϊκός

Written by  Σεπ 28, 2018

Ο Παναθηναϊκός νίκησε την Φενέρμπαχτσε με 85-80 στον τελικό του 1ου «Παύλος Γιαννακόπουλος» και κατέκτησε την πρώτη θέση δείχνοντας έτοιμος για τις επίσημες υποχρεώσεις της ομάδας. Όλα στο Κλειστό Νίκος Γκάλης είχαν και σήμερα την αύρα του Παύλου Γιαννακόπουλου, του κορυφαίου παράγοντα του ελληνικού αθλητισμού και ο Παναθηναϊκός με τις 8.500 που βρέθηκαν και σήμερα στο Κλειστό τίμησαν όπως έπρεπε γιορτινά τη μνήμη του.

Στην αναμέτρηση με την Φενέρ οι πράσινοι μπήκαν καλά από το ξεκίνημα και οι Καλάθης , Λεκαβίτσιους οργάνωσαν περίφημα το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο με 22-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Φενέρ μπήκε στον ρυθμό του αγώνα με τους Ντίξον, Λοβέρν και Σλούκα κατάφεραν να προσπεράσουν με 28-27 στο 15’. Εκεί βέβαια μίλησαν οι Καλάθης και Λάσμε που έβαλαν μπροστά τους πράσινους στο ημίχρονο με 42-41. Με την επιστροφή των δύο ομάδων ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του στο τρίτο δεκάλεπτο, να διατηρήσει ένα προβάδισμα ασφαλείας, έφτασε την διαφορά στο +8 δύο λεπτά πριν το τέλος με 63-55 για να κλείσει την τρίτη περίοδο μπροστά με 68-62. Στην τέταρτη περίοδο με τον Λάσμε να είναι κυρίαρχος σε κάθε σημείο του παρκέ, ο Παναθηναϊκός απέκτησε διψήφια διαφορά 74-62, ενώ διατήρησε την απόσταση του από την Φενέρ επικρατώντας με 85-80.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 42-41, 68-62, 85-80.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Τόμας 11 (1), Λάνγκφορντ 5, Λάσμε 10, Παπαπέτρου 11 (1), Παππάς 12 (2), Γκιστ 2, Λεκαβίτσιους 6 (2), Λοτζέσκι 13 (3), Αντετοκούνμπο 3 (1), Μήτογλου 4, Καλάθης 8

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Μέλι 7, Μαχμούτογλου 2, Ένις 9 (1), Κάλινιτς 7 (1, Σλούκας 15 (3), Γκούντουριτς 4, Γκιουλέρ, Ντίξον 10 (2), Ντουβερίογλου 7, Ντατόμε 4, Λοβέρν 15 .

Την Τρίτη θέση στο τουρνουά κατέλαβε η Μακάμπι Τελ Αβίβ, καθώς επικράτησε με 86-82 της Χιμκι. Η Ισραηλινοί αν και ήταν σε όλη την διάρκεια του ματς πίσω στο σκορ, κατάφεραν με ολική αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο και τον Άλεξ Τάιους να σημειώνει 22 πόντους έφτασε στη νίκη με 86-82.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 43-39, 69-62, 82-86