Πρεμιέρα με διπλό στη Νέα Σμύρνη για Κύμη

Written by  Οκτ 07, 2018

Η Κύμη είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης με τον Πανιώνιο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα των δύο ομάδων στη Νέα Σμύρνη και έφυγε με το διπλό επικρατώντας με 93-89.

Το κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης ήταν όταν στο 24’ ο Πανιώνιος ξέφυγε με 57-50, η Κύμη αντέδρασε άμεσα και μέσα σε δύο λεπτά είχε ισοφαρίσει 57-57 και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 65-59, έχοντας ένα σερί 15-2.

Ο Πανιώνιος είχε ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο όπου και προηγήθηκε με 22-20, ενώ η Κύμη ήταν αυτή που πήγε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα για το ημίχρονο με 44-43. Στο κρίσιμο τρίτο δεκάλεπτο η Κύμη είχε σωστή αντίδραση, δεν επέτρεψε στον Πανιώνιο να βάλει στην εξίσωση τόσο πολύ τον κόσμο, πάγωσε τη Νέα Σμύρνη και έχοντας το 65-59 του τρίτου δεκαλέπτου, κατάφερε να διατηρήσει μια διαφορά ασφαλείας μέχρι τέλος για τη νίκη με 93-89.

Χαρακτηριστικό της αναμέτρησης το 10/22 τρίποντα της Κύμης με τον εξαιρετικό Ουάσινγκτον να σημειώνει τέσσερα από αυτά και 23 πόντους. Για τον Πανιώνιο πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπέρι με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 43-44, 59-65, 89-93