Ακάθεκτο το Περιστέρι, νικητής στο θρίλερ ο Κολοσσός, πέρασε από τη Κρήτη η ΑΕΚ

Written by  Οκτ 20, 2018

Το Περιστέρι συνεχίζει να εντυπωσιάζει, καθώς νίκησε και τον Χολαργό με 71-62 παραμένοντας στην κορυφή της Basket League και αήττητο. Ο Κολοσσός υπέταξε την Κύμη μετά από δύο παρατάσεις φτάνοντας στη πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα με 97-90. Η ΑΕΚ τα βρήκε δύσκολα για 30 λεπτά στο Ρέθυμνο, όμως βρήκε τις λύσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο για να φύγει με το διπλό 66-57.

Περιστέρι – Χολαργός 71-62

Το Περιστέρι συνεχίζει τις εντυπωσιακές του εμφανίσεις στην Basket League, καθώς διατήρησε το αήττητο αφού νίκησε εντός έδρας και τον Χολαργό με 71-62

Ο Χολαργός έδειξε στο ξεκίνημα έτοιμος να βάλει δύσκολα στο Περιστέρι, καθώς πραγματοποίησε ένα πολύ καλό πρώτο μισό, αφού η άμυνα του ήταν καλά διαβασμένη και μπήκε μπροστά με 30-27. Όμως η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη φέτος αποδεικνύει πως επέστρεψε για μεγάλα πράγματα στην Basket League, καθώς ένα ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο όπου με επι μέρου σκορ 27-11(έβαλε όσους πόντους είχε βάλει σε δύο δεκάλεπτα) ήταν αρκετό να του δώσει διψήφια διαφορά 54-41 και να κλειδώσει τη νίκη. Στο τέταρτο δεκάλεπτο όσο κι αν προσπάθησε ο Χολαργός να επιστρέψει αυτό ήταν αδύνατο με το Περιστέρι να ελέγχει τον ρυθμό και να φτάνει άνετα στη τρίτη του νίκη (71-62) σε ισάριθμα ματς στην Basket League παραμένοντας στην κορυφή.

Πρώτος σκόρερ για το Περιστέρι ο Γκρέϊ με 16 πόντους (3/6 διπ., 3/6 τριπ.), ενώ εξαιρετικός ήταν ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος που σημείωσε 9 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ.

Για τον Χολαργό Γιάνκοβιτς σημείωσε 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 27-30, 54-41, 71-62

Ρέθυμνο – ΑΕΚ 57-66

Η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε για τρία δεκάλεπτα στο Ρέθυμνο, όμως βρήκε τις λύσεις στην τελευταία περίοδο και έφτασε στη νίκη με 66-57.

Το Ρέθυμνο με τον Μπάρτ οδηγό (17π.) είχε καλή εκκίνηση στην αναμέτρηση και έβαλε δύσκολα για την ΑΕΚ στο πρώτο μισό όπου και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά με 31-30 στο ημίχρονο. Η ΑΕΚ στο τρίτο δεκάλεπτο έβαλε τις βάσεις για τη νίκη, μπήκε μπροστά με 49-46 και στο τέταρτο με ένα πολύ καλό για ένα ακόμη παιχνίδι Λαρεντζάκη (15π.) απέκτησε μια διαφορά ασφαλείας 6-8 πόντων που την κράτησε μέχρι τέλους κατακτώντας τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα με 66-57.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 31-30, 46-49, 57-66

Δείτε ΕΔΩ την στατιστική

Κολοσσός – Κύμη 97-90

Η αναμέτρηση του Κολοσσού με τη Κύμη στη Ρόδο ήταν ντέρμπι και αποδείχθηκε στην πράξη, καθώς χρειάστηκαν δύο παρατάσεις για να βγει ο νικητής.

Στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο Κολοσσός αυτός που είχε το προβάδισμα και έκλεισε το πρώτο μισό μπροστά με 42-38 σε ένα παιχνίδι που η επίθεση θα είχε τον πρώτο λόγο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Κύμη έφερε την αναμέτρηση στα ίσια, ισορρόπησε το παιχνίδι και στον πίνακα με τις δύο ομάδες να κλείνουν το δεκάλεπτο ισόπαλες με 56-56. Αυτή η ισοπαλία ήταν και η αρχή για αυτό που θα ακολουθούσε, καθώς στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι φτάνοντας στο τελευταίο λεπτό με το σκορ 71-71 και την Κύμη με τον Μπολντς στα 13 δευτερόλεπτα να μπαίνει μπροστά με 73-71, όμως η νίκη δεν έγειρε προς την Εύβοια, καθώς ο Μαυροειδής με δίποντο στα 4 δευτερόλεπτα έστειλε το παιχνίδι στην παράταση με 73-73. Στην παράταση το σκηνικό δεν άλλαξε με τον Κολοσσό αυτή τη φορά στα 30 δευερόλεπτα να μπαίνει μπροστά με 82-81 και τον Χόρτον με δύο βολές στα 16 δευτερόλεπτα να δίνει προβάδισμα στη Κύμη με 83-82. Μετά το τάιμ άουτ που ακολούθησε ο Χόρτον υπέπεσε σε φάουλ στα 6 δευτερόλεπτα επάνω στον Ντουρεν, ο οποίος όμως ευστόχησε στη μια από τις δύο και το ματς όντας στο 83-83 να οδηγείται σε δεύτερη παράταση, καθώς η Κύμη δεν μπόρεσε να εκδηλώσει στα 6 δευτερόλεπτα σωστή επίθεση.

Στην 2η παράταση ο Κολοσσός μπήκε στο τελευταίο λεπτό μπροστά με τρίποντο του Γκίμπς 92-89, η Κύμη μείωσε με μια ελεύθερη βολή του Τουντζιαράκη σε 92-90, όμως ο Ντουρεν αυτή τη φορά ήταν απόλυτα εύστοχος από την γραμμή των βολών γράφοντας το 94-90 στα 19 δευτερόλεπτα. Το γρήγορο coast to coast του Μπολτς για την Κύμη δεν ήταν εύστοχο στην τελική προσπάθεια και κάπου εκεί τελείωσαν τα όνειρα για την ομάδα της Ευβοιας ώστε να φύγει με το διπλό από τη Ρόδο. Ο Μπολτς στην τελευταία φάση ζήτησε φάουλ, οι διαιτητές έδωσαν τεχνική ποινή, είχε προηγηθεί και φάουλ πάνω στον Ντουρεν, αυτός ευστόχησε και στις τρεις βολές που είχε δικαίωμα για να γράψει το τελικό 97-90 υπέρ του Κολοσσόυ χαρίζοντας του τη πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα.

Πρώτος σκόρερ για τον Κολοσσό ο Ντουρεν με 26 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Μαυροειδής με 22 πόντους. Εξαιετικός για την Κύμη ήταν ο Μπολτς με 31 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 42-38, 56-56, 73-73(κ.α.), 83-83 (1η παρ.), 97-90(2η παρ.)