Μεγάλο διπλό για Χολαργό, αήττητος στη Λήμνο ο Ήφαιστος, άνετα, Προμηθέας και Κολοσσός

Written by  Δεκ 22, 2018

Ο Χολαργός σημείωσε μια ιστορική νίκη στην Θεσσαλονίκη επί του Άρη με ολική ανατροπή στο δεύτερο μισό, επικρατώντας με 59-58. Με καλάθι του Ντάνι Αγκμπελέζε 3’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης ο Χολαργός κατάφερε να μείνει στην εξάδα του πρωταθλήματος ανατρέποντας μάλιστα διαφορά 17 πόντων, καθώς ο Άρης είχε προηγηθεί στο 15΄με 31-14.

Ο Χολαργός αρχικά μείωσε στο ημίχρονο στους 9 πόντους (36-27), έφτασε την διαφορά στο καλάθι στο τρίτο δεκάλεπτο με 44-42, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο έμεινε κοντά και στάθηκε τυχερός στην τελευταία φάση της αναμέτρησης όπου ο Αγμπελέζε σκόραρε και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Άρη Λυκογιάννη με 59-58.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 36-27, 44-42, 58-59

Δείτε την στατιστική ΕΔΩ

Σε τροχιά τετράδας έμεινε ο Προμηθέας που επικράτησε άνετα εκτός έδρας του Λαυρίου με 85-73. Οι Πατρινοί είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης από το ξεκίνημα προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο με 47-35, είδαν το Λαύριο να κάνει την αντεπίθεση του στο τρίτο δεκάλεπτο και να μειώνει στους τρεις (61-58), όμως δεν επέτρεψαν να μπουν ολοκληρωτικά στο κυνήγι της νίκης οι γηπεδούχοι και πραγματοποιώντας ένα δυνατό φινάλε έφτασαν στο τελικό 85-73.

Πρώτος σκόρερ για τον Προμηθέα ο Γκίκας με 17 πόντους, ενώ για το Λαύριο ο Μιλόσεβιτς σημείωσε 14.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 35-47, 58-61, 73-85

Το 5/5 κρατώντας το αήττητο στο «Ν. Σαμαράς» πανηγύρισε ο Ήφαιστος που επιβλήθηκε και της Κύμης με 81-74 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής στην Basket League. Η Κύμη αν και έμεινε κοντά στο σκορ στο ημίχρονο με τον Ήφαιστο να το κλείνει μπροστά με 33-27, με την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια το "Νίκος Σαμαράς" έγειρε προς μια κατεύθυνση, ο Ήφαιστος ήταν καταιγιστικός στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με +17 (54-37). Η Κύμη όσο κι αν προσπάθησε να καλύψει την διαφορά δεν μπόρεσε να διεκδικήσει τη νίκη με τον Ήφαιστο να φτάνει σε αυτή με 81-74.

Πρώτος σκόρερ για τον Ήφαιστο ο Έβανς με 17 πόντους, ενώ για την Κύμη ο Ουάσινγκτον σημείωσε 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 33-27, 54-37, 81-74

Ο Κολοσσός ήταν κυρίαρχος στο ντέρμπι των νησιών, καθώς επικράτησε με 74-63 του Ρεθύμνου. Ο Κολοσσός έδειξε τα δόντια του από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με 15 πόντους διαφορά (36-21), συνέχισε να εκτελεί από την περιφέρεια και στο τρίτο δεκάλεπτο ανεβάζοντας την διαφορά στο +18 (59-41) κλειδώνοντας στην ουσία και τη νίκη. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Ροδίτες δεν άφησαν περιθώρια σκέψης για ανατροπή και έφτασαν άνετα σε μια νίκη ανάσα με 74-63 επί του Ρεθύμνου.

Πρώτοι σκόρερ για τον Κολοσσό οι Μπράουνινγκ και Πίνγκστον με 14 πόντους, ενώ για το Ρέθυμνο ο Μπάρτ είχε 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 36-21, 59-41, 74-63