Συνεχίζει αήττητος ο Παναθηναϊκός, πέρασε και από τη Πάτρα

Written by  Δεκ 30, 2018

Ο Παναθηναϊκός πιέστηκε για ένα ημίχρονο στην Πάτρα από τον Προμηθέα, όμως κράτησε άνετα το αήττητο στο πρωτάθλημα της Basket League επικρατώντας με 86-69.

Ο Προμηθέας στα πρώτα δύο λεπτά προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Παναθηναϊκό και το κατάφερε αφού προηγήθηκε με 9-4, ενώ 5 λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου η ομάδα της Πάτρας ήταν μπροστά με 13-6, με τους πράσινους να προσπαθούν να βάλουν την μπάλα μέσα στο καλάθι, όμως να είναι άστοχοι στην εκτέλεση.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Προμηθέα μπροστά 21-16.

Το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου ξεκίνησε με τον Παππά να ευστοχεί σε τρίποντο και να μειώνει στο καλάθι 21-19, ενώ από ασίστ του ίδιου ο Γκιστ ισοφάρισε στο 11’ σε 21-21. Το σερί του Νίκου Παππά συνεχίστηκε από την περιφέρεια με τον Παναθηναϊκό να προσπερνά στο 12΄ (24-21) με ένα σερί 8-0. Η παραγωγικότητα των δύο ομάδων δεν είχε την συχνότητα του πρώτου δεκαλέπτου με τον Παναθηναϊκό 3 λεπτά πρι το τέλος του ημιχρόνου να προηγείται με 28-26 και επί μέρους σκορ περιόδου 9-5 υπέρ των πρασίνων στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το ημίχρονο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να είναι μπροστά με 35-34.

Πρώτος σκόρερ ο Τόμας για τον Παναθηναϊκό με 9 πόντους, όπως αντίστοιχα 9 πόντους είχε και ο Μπράουν του Προμηθέα.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε ζεστός στο τρίτο δεκάλεπτο και με τον Καλάθη μπροστάρη απέκτησε διαφορά 9 πόντων στα πρώτα τέσσερα λεπτά 48-39, ενώ ανέβασε για πρώτη φορά στο παιχνίδι την διαφορά σε διψήφιο (50-39 στο 24’13’’). Ο Προμηθέας κατάφερε όμως να μειώει στους 5 την διαφορά άμεσα με δύο τρίποντα του Μπράουν για το 50-45 (στο 25’49’’). Ο Παναθηναϊκός όμως είχε σε εξαιρετική ημέρα τόσο τον Νικ Καλάθη, όσο και τον Νίκο Παππά και η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο αριθμό και πάλι 59-47 (στο 28’30’’). Οι πρωταθλητές Ελλάδας έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 61-50 έχοντας μια διαφορά ικανή για να του δώσει αέρα νίκης απέναντι σε έναν μαχητικό Προμηθέα.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός επιβεβαίωσε την ανωτερότητα του, καθώς με ένα σερί 6-0 ανέβασε τη διαφορά στο +17 (67-50) κλειδώνοντας και τη νίκη. Πέντε λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός ανέβασε τη διαφορά στο +19 (75-56) με έναν εξαιρετικό Νίκο Παππά που είχε 18 πόντους με 5/6 τρίποντα. Το τελικό 86-69 υπέρ των πρασίνων ήρθε άνετα στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης κρατώντας για τους πρωταθλητές Ελλάδας το αήττητο στο πρωτάθλημα και τον Ρικ Πιτίνο μετά την πρώτη του νίκη στην Ευρωλίγκα να σημειώνει την πρώτη του νίκη και στο πρωτάθλημα κάνοντας το 2/2.

Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ο Νίκος Παππάς με 18 ποντους, ενώ ο Τόμας είχε 14 και ο Καλάθης 12 πόντους με 8 ασίστ. Για τον Προμηθέα ο Μπράουν σημείωσε 23 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 34-35, 50-61, 69-86