"Πολυβόλο" ο Άρης, άνετα ο ΠΑΟΚ, νίκες για Κύμη, Προμηθέα

Written by  Ιαν 19, 2019

Με τον Βασίλη Τολιόπουλο να κάνει ένα απίθανο κρεσέντο από τα 6,75μ. και να ολοκληρώνει την αναμέτρηση με ατομικό ρεκόρ πόντων, ο Άρης σημείωσε την τρίτη συνεχόμενη νίκη του, αυτή τη φορά επί του Λαυρίου Aegean Cargo με 84-70 και πλέον βλέπει το μέλλον του με καλύτερες προοπτικές, έχοντας απολογισμό 5-9.

Ο νεαρός γκαρντ φαίνεται να βρίσκει τον εαυτό του στη Θεσσαλονίκη, βρίσκοντας σημαντικό χρόνο στο παρκέ και βοηθώντας την ομάδα του να αποφύγει δυσάρεστες περιπέτειες.

Η αναμέτρηση κρίθηκε στα τελευταία λεπτά με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο από το ξεκίνημα και να φτάνουν το 60-60 στο 33’ πηγαίνοντας σε ένα κρίσιμο φινάλε.

Στο σημείο εκείνο, με πρώτο τον Βασίλη Τολιόπουλο, ο οποίος σημείωσε τρία σερί τρίποντα, ο Άρης ξεκίνησε μια… ομοβροντία από τα 6,75 μ., παίρνοντας διψήφια διαφορά και μαζί την πολύτιμη νίκη.

Ο Τολιόπουλος ήταν πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού με 17 πόντους (5/9 τρίποντα) και 2 ασίστ, ο Λευτέρης Μποχωρίδης είχε 16 πόντους με 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Λάκι Τζόουνς τελείωσε με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Γκάρι ΜακΓκι κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια, κάνοντας double-double με 13 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Από το Λαύριο, που έμεινε στο 4-10, ο Τζαμάλ Νίξον είχε 15 πόντους με 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Ντορόν Λαμπ σημείωσε 13 πόντους με 5 ριμπάουντ και ο Έι Τζέι Ίνγκλις είχε 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 36-37, 57-51, 84-70

Με τον Ουίλιαμ Χάτσερ να κάνει εκπληκτικά πράγματα και να σκοράρει 37 πόντους, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ καριέρας, ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Ρεθύμνου Cretan Kings με 88-78 και παραμένει στο κυνήγι της τρίτης θέσης.

Αν και οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα, παίρνοντας προβάδισμα με διψήφια διαφορά (21-11) και έκλεισαν το ημίχρονο με μια καλή απόσταση από τους φιλοξενούμενους (42-34), οι Θεσσαλονικείς είδαν τον Αμερικανό να είναι ασταμάτητος και να βοηθά στην ανατροπή της κατάστασης, φέρνοντας αρχικά το παιχνίδι στα ίσια (48-48) και στη συνέχεια αναλαμβάνοντας να οδηγήσει την ομάδα του.

Παρ’ όλα αυτά, οι Κρητικοί που μάχονται για την σωτηρία είχαν την ευκαιρία να διεδικήσουν ως το τέλος τη νίκη, αφού προηγήθηκαν με 70-66, όμως, ο ΠΑΟΚ απάντησε άμεσα με σερί 9-0 που τον έβαλε ξανά μπροστά και έκτοτε δεν κοίταξε πίσω.

Αδιαμφισβήτητος πρωταγωνιστής ήταν ο Ουιλιαμ Χάτσερ, ο οποίος σε 33:58 σημείωσε 37 πόντους (5/8 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 9/9 βολές), 4 ασίστ και 5 κερδισμένα φάουλ, με συνολικό ranking 38. Ο Φιλ Γκος σημείωσε 15 πόντους, ενώ ο Τζαμάλ Τζόουνς είχε 8 πόντους με 8 ριμπάουντ.

Για το Ρέθυμνο, που με το 2-12 στον απολογισμό του βυθίζεται όλο και περισσότερο, ο Ανδρέας Χριστοδούλου είχε 25 πόντους με 3 ριμπάουντ, ο Στήβεν Μπαρτ Τζ. είχε 18 πόντους, ο Ελάιζα Τζόνσον 14 και ο Κιθ Κλάντον έφτασε τους 9 πόντους με 13 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 42-34, 53-57, 78-88

Ένα από τα πιο εντυπωσιακά παιχνίδια του φετινού πρωταθλήματος πραγματοποιήθηκε στην Πάτρα, όπου ο Προμηθέας επικράτησε του μαχητικού Κολοσσού Ρόδου με 101-95 και ανέβηκε στο 9-5, με τους φιλοξενούμενους να μένουν κολλημένοι στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και να βλέπουν το μέλλον τους στην μεγάλη κατηγορία δυσοίωνο.

Οι δυο ομάδες έδωσαν ρεσιτάλ επιθετικού παιχνιδιού, με τους γηπεδούχους να ξεκινούν πολύ πιο δυναμικά και να προηγούνται με +12 (28-16) λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου (35-25), όμως, οι Ροδίτες που παλεύουν για τη σωτηρία τους, έμειναν κοντά στο σκορ, έφτασαν στην ισοφάριση λίγο πριν το ημίχρονο (52-52) και έδειξαν ικανοί να κάνουν το παιχνίδι ντέρμπι.

Ο Προμηθέας πήρε ξανά διψήφια διαφορά πριν τη λήξη του τρίτου δεκάλεπτου (76-65) και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι τέλους, φτάνοντας στη νίκη που τον διατηρεί στο κυνήγι μια θέσης στην πρώτη τετράδα.

Ο Λάνγκστον Χολ ήταν εντυπωσιακός, κάνοντας double-double με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Τόνι Μέιερ είχε 17 πόντους με 4 ριμπάουντ, ο Τερέλ Παρκς και ο Ριόν Μπράουν είχαν από 16 πόντους με 5 και 4 ριμπάουντ αντίστοιχα και ο Λεωνίδας Κασελάκης είχε 10 πόντους με 3 ριμπάουντ.

Από τον Κολοσσό, ο Στίβι Μπράουνινγκ είχε 20 πόντους με 2 ριμπάουντ, ο Κουίνσι Ντιγκς σημείωσε 18 πόντους με 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Ντέμοντ Κάρτερ είχε 15 πόντους με 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Σλάβεν Τσούπκοβιτς σημείωσε 12 πόντους με 7 ριμπάουντ, με τον Γιάννη Δημάκο να προσθέτει 12 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 35-25, 56-52, 76-70, 101-95

Διπλή νίκη σημείωσε η Κύμη, αφού όχι μόνο πήρε το ροζ φύλλο αγώνα στην αναμέτρηση με τον Πανιώνιο, του οποίου επικράτησε με 92-82 και τον έφτασε με απολογισμό 3-11, αλλά αυτή ήταν η δεύτερη επιτυχία της σε ισάριθμα παιχνίδια, επικρατώντας των «κυανέρυθρων» στην πιθανή ισοβαθμία.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά την αναμέτρηση και πήραν το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (23-27), όμως, η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε στην δεύτερη περίοδο με την Κύμη να είναι πιο πιεστική στην άμυνά της και με σερί 10-0 να μπει στο προβάδισμα, φτάνοντας στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με μια καλή διαφορά (48-40).

Με τον Πανιώνιο να απειλεί κυρίως με τον Μπέρι, οι γηπεδούχοι βρήκαν τρόπο να ανεβάζουν τη διαφορά, την οποία έφτασαν ακόμα και το +14 (62-48) και φάνηκαν να καθαρίζουν το παιχνίδι. Οι «κυανέρυθροι» επεχείρησαν την τελική τους αντεπίθεση, φτάνοντας να μειώσουν στο καλάθι (69-67) και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι μέχρι το τελευταίο δίλεπτο, όταν και οι παίκτες της Κύμης άνοιξαν και πάλι τη διαφορά φτάνοντας στο τελικό 92-82, που τους δίνει σημαντική ώθηση να δουν το μέλλον τους με περισσότερη αισιοδοξία.

Ο Σκοτ Σαγκς ήταν ασταμάτητος με 26 πόντους και 8 ριμπάουντ, Ματ Ουίλιαμς Τζ. είχε 21 πόντους, ο Κρις Χόρτον 18 πόντους με 6 ριμπάουντ, ενώ ο Τζεκουάν Λιούις έκανε τρομερό παιχνίδι με 9 πόντους, 5 ριμπάουντ και 14 ασίστ.

Ο Ντέβιον Μπέρι προσπάθησε πάρα πολύ για τη νίκη, ολοκληρώνοντας με 26 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 10 κερδισμένα φάουλ, όπως και ο Νώντας Παπαντωνίου που έκανε double-double με 20 πόντους και 10 ασίστ, με τον Τζόε Ντόρσει να έχει 14 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-27, 48-40, 64-57, 92-82

Φωτό: ESAKE