Παγκόσμια η "Βασίλισσα" κατέκτησε το Διηπειρωτικό

Written by  Φεβ 18, 2019

Η ΑΕΚ είναι στην κορυφή του κόσμου, καθώς κατέκτησε εύκολα το FIBA Intercontinental Cup επικρατώντας με 86-70 της Φλαμένγκο μέσα στην έδρα της.

Η κάτοχος του Basketball Champions League έναν χρόνο περίπου μετά την κατάκτηση της κορυφής σε Ευρωπαϊκό επίπεδο, έφερε έναν ακόμη τίτλο για την Ελλάδα, τον τρίτο στον θεσμό, κατακτώντας το Διηπειρωτικό Κύπελλο, όπως είχαν κάνει στο παρελθόν τόσο ο Παναθηναϊκός, όσο και ο Ολυμπιακός.

Η ΑΕΚ χρειάστηκε μόλις ένα ημίχρονο ώστε να βρει ρυθμό και να επιβληθεί άνετα των Βραζιλιάνων παίζοντας εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση.

Την 3η θέση κατέκτησε η Σαν Λορέντζο που νίκησε στον Μικρό Τελικό τους Όστιν Σπερς με 77-59.

MVP του Τελικού αναδείχθηκε ο Θίοντορ

Το ματς

Η ΑΕΚ ξεκίνησε την αναμέτρηση με τους  Χάντερ, Ματσιούλις, Σαντ Ρος, Θίοντορ, Τσαλμπούρη και το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης ήρθε για τον δικέφαλο από τον Ματσιούλις για το 2-0. Η απάντηση ήρθε για τους Βραζιλιάνους με τον Σόουζα ο οποίος με τέσσερις πόντους έβαλε μπροστά την Φλαμένγκο με 4-2, ενώ ο Μπάλμπι έκανε το 7-4 στο 2’.

Η ΑΕΚ στο 3’30’’ από το ξεκίνημα πήρε και πάλι προβάδισμα με 8-7, έχοντας σερί 6-0, εμ τον Ματσιούλις να έχει σημειώσει 6 πόντους. Η Φλαμένγκο στο 6ο λεπτό του πρώτου δεκαλέπτου πήρε διαφορά πέντε πόντων με 15-10, όμως η ΑΕΚ προσπέρασε και πάλι με 18-17 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό για να κλείσει μπροστά το δεκάλεπτο με 20-19.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε ιδανικά το δεύτερο δεκάλεπτο με τους Σάκοτα και Τζέιμς να σκοράρουν από το τρίποντο, ενώ ο δεύτερος σημείωσε και ένα λέι απ και με σερί 8-0 να διαμορφώνεται το σκορ υπέρ της σε 28-19. Η Φλαμένγκο απάντησε με ενα σερί 5-0 και στο 13’ το σκορ ήταν 28-23 για τον δικέφαλο. Το πεντάλεπτο έκλεισε με την ΑΕΚ να κρατά μια διαφορά ασφαλείας 31-23. Μπαίνοντας στα δύο τελευταία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Ματσιούλις με τρίποντη βόμβα έκανε το 35-27, ενώ ο Λιθουανός φτάνοντας στους 11 πόντους λίγο πριν το ημίχρονο κράτησε τη διαφορά στο +8 για την ΑΕΚ με 39-31.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με Buzzer του Θίοντορ για να δώσει και την μέγιστη διαφορά στην αναμέτρηση με 42-33.

Εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο για την ΑΕΚ που δέχθηκε μόλις 14 πόντους, ενώ είχε τον Ματσιούλις με 11 πόντους,  τον Θίοντορ με 9 και τον Τζέιμς με 8. Για την Φλαμένγκο όλο το παιχνίδι περνούσε από τον Βαρεχάο που είχε σημειώσει 15 πόντους.

Η ΑΕΚ με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό κάνοντας το 47-33 στο 21’ και δείχνοντας πως είναι κοντά στην κατάκτηση της κορυφής του κόσμου. Η Φλαμένγκο έβγαλε αντίδραση στα επόμενα λεπτά και στο 23΄μείωσε σε 49-42. Στο κλείσιμο του πενταλέπτου η ΑΕΚ επέστρεψε σε διψήφια διαφορά με 54-44.

Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε την ΑΕΚ μπροστά με 63-55 και τον Ματσιούλις να έχει σκοράρει 17 πόντους, όσους και ο Θίοντορ, ενώ ο Τζέιμς είχε σημειώσει 12 πόντους. Για την Φλαμένγκο ο Βαρεχάο είχε 19 πόντους και ο Σόουζα 11.

Στο ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου η ΑΕΚ ανέβασε για μια ακόμη φορά τη διαφορά σε διψήφια με 66-55, ενώ ένα καλάθι του Λαρεντζάκη στο 31’ ανέβασε τη διαφορά στο +13 (68-55). Η Φλαμένγκο δεν είχε λύσεις αντιμετώπισης και η ΑΕΚ είχε στήσει το δικό της πάρτι για τον τίτλο, καθώς πέντε λεπτά πριν το τέλος ήταν μπροστά με 75-59, ενώ ένα λεπτό αργότερα η διαφορά έπιανε την μέγιστη στην αναμέτρηση για το 77-59 και το +18.

Η διαφορά ανέβηκε ακόμη πιο ψηλά έφτασε μέχρι και τους 25 τρία λεπτά πριν το τέλος με την ΑΕΚ να προηγείται με 84-59, ενώ το τελικό 86-70 ήρθε πανηγυρικά με την ΑΕΚ να κατακτά την κορυφή του κόσμου και έναν ακόμη τίτλο για την Ελλάδα στο Διηπειρωτικό Κύπελλο τον τρίτο μετά τον Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό.

Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ο εκπληκτικός Θίοντορ με 22 ποντους, ενώ ακολούθησαν ο Ματσιούλις με 17, ο Τζέιμς με 12, ο Σάκοτα με 11 και ο Λαρεντζάκης με 10. Για την Φλαμένγκο ο Βαρεχάο σημείωσε 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα:20-19, 42-33, 63-55, 86-70