Δια χειρός ΜακKί η παραμονή για Πανιώνιο...αυτοκτόνησε ο Κολοσσός

Written by  Μαρ 30, 2019

Ο Κολοσσός Ρόδου βρέθηκε να προηγείται με 12 πόντους διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως ο Πανιώνιος ήταν ο μεγάλος νικητής με 109-106 περνώντας από τη Ρόδο και εξασφαλίζοντας στην ουσία την παραμονή. Ο ΜακKί ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους κυανέρυθρους, αφού με δικό του σουτ από τα 9 μέτρα οδήγησε στην παράταση το παιχνίδι, αλλά ήταν και αυτός που στην παράταση ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών και έδωσε τη νίκη στον Πανιώνιο.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να το κλείνουν ισόπαλες με 44-44. Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως ο Κολοσσός πήρε τα ηνία στην αναμέτρηση ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό με 71-61.

Ο Πανιώνιος βρέθηκε πίσω στο τέταρτο δεκάλεπτο με 14 πόντους (76-62) στο 32’ και με 10 πόντους (86-76) στο 37’, όμως κατάφερε να επιστρέψει και με επί μέρους σκορ 10-1 να μειώσει στον πόντο στο 39’ (87-86) και να μπει ζεστά στη διεκδίκηση της νίκης που θα του έδινε από την 21η αγωνιστική την παραμονή στην κατηγορία.

Ο Χάμιλτον όμως αστόχησε σε δύο βολές στα 35 δευτερόλεπτα, ώστε να βάλει τον Πανιώνιο μπροστά. Στην επόμενη κατοχή για τον Κολοσσό ο Πίνκστον σε αντίθεση με τον Χάμιλτον ήταν απόλυτα εύστοχος γράφοντας το 89-86 στα 29 δευτερόλεπτα. Στην επίθεση του Πανιωνίου ο Κολοσσός δεν επέλεξε να κάνει φάουλ, ο Χάρις αστόχησε σε τρίποντο και ο Μπέρι μετά το επιθετικό ριμπάουντ για τον Πανιώνιο στα 15 δευτερόλεπτα μείωσε σε 89-88. Στα 11 δευτερόλεπτα ο Λι κέρδισε το φάουλ ευστοχησε στη πρώτη βολή έκανε το 90-88, αστόχησε στην δεύτερη, όμως ο Λίγγινς μάζεψε το επιθετικό, του έγινε αμέσως φάουλ και πήγε στις βολές. Ο Λίγγινς ευστόχησε στη πρώτη έκανε το 91-88, αστόχησε στη δεύτερη, το ριμπάουντ μάζεψε ο Πανιώνιος, ο Μπέρι πάσαρε στον ΜακKί, ο Κολοσσός δεν έκανε φάουλ, και ο αθλητής του Πανιωνίου με buzzer από τα 9 μέτρα ισοφάρισε 91-91 στέλνοντας την αναμέτρηση στην παράταση.

Στην παράταση ο Κολοσσός κρατήθηκε και πάλι από το εξαιρετικό ποσοστό του στο τρίποντο, πάνω από 50%, όμως ο Πανιώνιος άντεχε και στο 42’ το σκορ ήταν ισόπαλο 97-97, ενώ μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό οι δύο ομάδες ήταν στο 102-102.

Στα 40 δευτερόλεπτα από το τέλος ο εξαιρετικός Μπέρι για τον Πανιώνιο με μια ακόμη οβίδα έδωσε διαφορά τριών πόντων για τον Πανιώνιο με 105-102. Ο Μπέρι στη συνέχεια αστόχησε σε δύο βολές, ο Μπράουνινγκ μείωσε από τη γραμμή σε 105-104, ο ΜακKί επίσης απόλυτα εύστοχος έκανε το 107-104 και ο Μπράουνινγκ μείωσε εκ νέου στα 16 δευτερόλεπτα σε 107-106. Ο Μπέρι πήγε και πάλι στις βολές ευστόχησε στις δύο βολές έβαλε τον Πανιώνιο μπροστά με 109-106, ο Κολοσσός αστόχησε σε τρίποντο στο τέλος και ηττήθηκε με 109-106.

Πρώτος σκόρερ για τον Πανιώνιο ο Μπέρι με 30 πόντους, ενώ για τον Κολοσσό ο Μπράουνινγκ σημείωσε 23.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 44-44, 71-61, 91-91, 106-109