Δύσκολα στην παράταση η ΑΕΚ στο Λαύριο

Written by  Απρ 06, 2019

Έπειτα από ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι με πλούσιο θέαμα και συγκινήσεις, η ΑΕΚ επικράτησε πολύ δύσκολα στην παράταση του Λαυρίου Aegean Cargo με 100-94 και συνεχίζει την πορεία της για την κατάληψη της 2ης θέσης (σ.σ. μετά την τιμωρία του Ολυμπιακού), εκμεταλλευόμενη την ήττα του Προμηθέα από τον Άρη.

Η αναμέτρηση ήταν εντυπωσιακή, με τις δυο ομάδες να παίζουν ελεύθερο μπάσκετ, να προσφέρουν όμορφες φάσεις και θέαμα, πολλές εναλλαγές και να κρίνεται στο τέλος χάρη κυρίως στην εμπειρία των «κιτρινόμαυρων» που έβγαλαν μεγάλες άμυνες και σημείωσαν κρίσιμα σουτ στον επιπλέον χρόνο της παράτασης.

Το Λαύριο ξεκίνησε εντυπωσιακά, αφού μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά (14-14 στο 7’) πήρε προβάδισμα, προηγήθηκε με +9 (26-17) και έκλεισε ένα εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 28-20.

Η ΑΕΚ απάντησε αρχικά με σερί 7-0 για να μειώσει σε 33-31 στο 13’ και συνέχισε με ένα ακόμα 9-0 για να μετατρέψει το 37-34 σε 37-43 στο 18’ για να μείνει μπροστά μέχρι το ημίχρονο με μια καλή διαφορά που έφτασε τους 7 πόντους (42-49).

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ήταν η σειρά των γηπεδούχων να κάνουν το δικό τους σερί και να ισοφαρίσουν σε 52-52, αλλά η «Ένωση» ξέφυγε και πάλι με +8 (54-62) με το Λαύριο να επιστρέφει για μια ακόμα φορά και να μειώνει στο τέλος της τρίτης περιόδου στον πόντο (69-70).

Η τελευταία περίοδος είχε συγκλονιστική εξέλιξη, με την ΑΕΚ να ξεφεύγει και πάλι και να προηγείται με 74-81 στο 34’, το Λαύριο με καρδιά και ψυχή έμεινε κοντά και μείωνε σταδιακά, μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό με το σκορ στο 87-89.

Οι δυο ομάδες έχασαν ευκαιρίες για να σκοράρουν και ο Ντορόν Λαμπ κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για την ισοφάριση με 3,9’’ πριν το τέλος. Ο Αμερικανός σημείωσε 2/2 βολές και ισοφάρισε σε 89-89 με τους φιλοξενούμενους να έχουν την επαναφορά και την ευκαιρία να κλέψουν τη νίκη.

Στην τελευταία επίθεση η ΑΕΚ δεν οδηγήθηκε σε καλή επιλογή, το σουτ του Λαρεντζάκη έγινε βιαστικά και υπό κακές προϋποθέσεις και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στον επιπλέον χρόνο, η «Ένωση» είχε περισσότερη ενέργεια ο Σαντ-Ρος έδωσε με τρίποντο τη… χαριστική βολή στο Λαύριο και το τελικό 94-100 χάρισε τη νίκη στους «κιτρινόμαυρους».

Ο Βινς Χάντερ ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ με 22 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Ντελρόι Τζέημς ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κοψίματα, ο Ντούσαν Σάκοτα είχε 16 πόντους με 8 ριμπάουντ, ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης σημείωσε 15 πόντους με 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος τελείωσε με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Από το Λαύριο, Ντορόν Λαμπ είχε 23 πόντους με 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Τζαμάλ Νίξον σημείωσε 18 πόντους με 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Μίλαν Μιλόσεβιτς έκανε double-double με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Γουίλιαμ Μπιούφορντ σημείωσε 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 42-49, 69-70, 89-89, 94-100 (παρ.)