Νίκη για τετράδα με σούπερ Χάτσερ ο ΠΑΟΚ

Written by  Απρ 10, 2019

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Πανιωνίου με 83-73 και ανέβηκε στο 15-8 εξακολουθώντας να κυνηγάει μια θέση στην πρώτη τετράδα του Πρωταθλήματος, με τους «κυανέρυθρους», που παρέμειναν στο 7-16 να μην ανησυχούν πλέον για την παραμονή τους.

Μετά το πρώτο αναγνωριστικό πεντάλεπτο, ο Πανιώνιος πήρε μια μικρή διαφορά (14-19), την οποία, ωστόσο, ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να καλύψει πριν τη λήξη του δεκάλεπτου, που βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 20-23.

Ο Πανιώνιος έφτασε και το +7 (20-27), αλλά στο σημείο εκείνο ο ΠΑΟΚ ξύπνησε και με τρίποντα των Ζάρα και Μαργαρίτη αρχικά και, στη συνέχεια ενέργειες του Χάτσερ, έκανε σερί 13-0, πήρε προβάδισμα με 33-27, έφτασε ακόμα και το +9 (42-33) και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 47-43.

Οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να έχουν το προβάδισμα, φτάνοντας για πρώτη φορά το +11 (65-54) λίγο πριν τη λήξη του τρίτου δεκάλεπτου και στην τελευταία περίοδο αναλώθηκαν περισσότερο στο να διατηρήσουν το προβάδισμά τους, φτάνοντας στη μέγιστη τιμή τη διαφορά (79-66) και τελικά στην επικράτηση με 83-73.

Κορυφαίος του ΠΑΟΚ ήταν ο Γουίλ Χάτσερ με 23 πόντους και 3 ασίστ, ο Φιλ Γκος ήταν επίσης πολύ καλός με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Βαγγέλης Μαργαρίτης είχε 13 πόντους, με 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Μιλένκο Τέπιτς σημείωσε 11 πόντους.

Για τον Πανιώνιο, πρώτος σκόρερ ήταν ο Νίκος Δίπλαρος με 13 πόντους, ο Τζόι Ντόρσει έκανε εκπληκτικά πράγματα κάτω από τα καλάθια ολοκληρώνοντας με 12 πόντους και 17 ριμπάουντ, ενώ ο Νώντας Παπαντωνίου είχε επίσης 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 47-43, 65-56, 83-73

Φωτό: ΕΣΑΚΕ