Δύσκολα ο Προμηθέας παρέμεινε σε… τροχιά τετράδας

Written by  Απρ 10, 2019

Ο Προμηθέας Πάτρας δυσκολεύθηκε αρκετά απέναντι στο μαχητικό Λαύριο Aegean Cargo, του οπίου τελικά επικράτησε με 71-63 και ανέβηκε στο 15-8 που τον διατηρεί στο κυνήγι της πρώτης τετράδας, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν μια ευκαιρία να πάρουν μια νίκη που θα τους έβγαζε εν πολλοίς τον… πονοκέφαλο της παραμονής.

Μπορεί οι γηπεδούχοι να ξεκίνησαν καλύτερα και να πήραν νωρίς το προβάδισμα με 15-9, ωστόσο, το Λαύριο που ήθελε να παλέψει για τη νίκη, απάντησε με ένα σερί 13-0 που το έφερε στο 15-21 και στο προβάδισμα με τη λήξη του πρώτου δεκάλεπτου με 19-21.

Ο Προμηθέας συνέχισε λίγο καλύτερα και ανέλαβε τα ηνία του αγώνα με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, δημιούργησε σταδιακά μια διαφορά και έφτασε ακόμα και το +10 (37-27), κλείνοντας το ημίχρονο με προβάδισμα 8 πόντων (37-29).

Το Λαύριο έκλεισε την άμυνά του, πίεσε όλες τις μπάλες και δημιούργησε νευρικότητα στους γηπεδούχους, μειώνοντας αργά, αλλά σταθερά και κατάφερε να περάσει ακόμα και μπροστά με 41-44, πριν ο Προμηθέας προηγηθεί ξανά στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου με το οριακό 48-47.

Όσο η ώρα κυλούσε, οι φιλοξενούμενοι έβλεπαν μια μεγάλη ευκαιρία για μια νίκη… μισή σωτηρία, όμως, ο Προμηθέας κατάφερε να ξεφύγει ξανά με +10 (62-52) χάρη σε τρίποντο του Λίποβι και να μπει στην θέση του οδηγού.

Η διαφορά έφτασε ακόμα και το +11 (70-59) και ο χρόνος κύλησε υπέρ του Προμηθέα που πήρε τη νίκη με 71-63 και παρέμεινε ψηλά στη βαθμολογία, διεκδικώντας με αξιώσεις μια θέση στην πρώτη τετράδα.

Ο Οκτάβιους Έλλις ήταν εξαιρετικός, κάνοντας double-double με 14 πόντους και 14 ριμπάουντ, 14 πόντους σημείωσε και ο Νίκος Γκίκας, ενώ ο Λεωνίδας Κασελάκης πρόσθεσε 12 πόντους για τον Προμηθέα.

Για το Λαύριο, ο Γουίλιαμ Μπιούφορντ σημείωσε 15 πόντους, ο Ντορόν Λαμπ είχε 12, ενώ ο Δημήτρης Κακλαμανάκης έκανε επίσης double-double, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 10 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 37-29, 48-47, 71-63