Νίκη στο νήμα και ψάχνει... θαύμα η Κύμη

Written by  Απρ 20, 2019

Η Κύμη έδειξε διάθεση να… πηδήξει μόνη της από την κατηγορία, αφού είδε να χάνει διαφορά μέχρι και 22 πόντων και να απειλείται από ήττα από το Λαύριο Aegean Cargo, αλλά στο τέλος κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της και να πάρει αγχωτική νίκη με 89-88 που την κρατάει μεν ζωντανή για την παραμονή στην κατηγορία, ωστόσο, για να συμβεί αυτό θα πρέπει να… κερδίσει στο ΟΑΚΑ τον Παναθηναϊκό την τελευταία αγωνιστική κάτι που μόνο ως θαύμα θα μπορεί να θεωρηθεί.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά στα τελευταία 4’ έχασαν την επαφή με το καλάθι και μαζί την διαφορά ασφαλείας που διατηρούσαν, το Λαύριο μείωσε σταθερά και διεκδίκησε τη νίκη, αλλά η ανατροπή δεν έγινε και πλέον οι τελευταίες αγωνιστικές διατηρούν την αγωνία στο «κόκκινο».

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, η Κύμη άρχισε να παίρνει διαφορά, φτάνοντας το +9 στο 5’ (20-11), ενώ έχοντας εντυπωσιακή παρουσία από τον Ματ Γουίλιαμς, έφτασε ακόμα και στο +14 (30-16), πριν το πρώτο δεκάλεπτο λήξει με 30-21.

Οι γηπεδούχοι βρίσκονταν σε εξαιρετική κατάσταση και, καθοδηγούμενοι από το αίσθημα της… επιβίωσης, δεν έδειξαν κανένα έλεος στους αντιπάλους τους, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +22 (48-26), όμως, το Λαύριο αντέδρασε έντονα, μείωσε σε μονοψήφια διαφορά (51-42), με την οποία και έκλεισε το ημίχρονο.

Η Κύμη βρισκόταν σε καλύτερη κατάσταση και κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά στο +16 (62-46), παίρνοντας σημαντική ώθηση για τη νίκη, αλλά το Λαύριο κατάφερε να μειώσει και πάλι (65-59) πριν οι γηπεδούχοι απαντήσουν με σερί 6-0 στο τέλος του δεκάλεπτου που δημιούργησε και πάλι διψήφια διαφορά (71-59).

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι η Κύμη θα φτάσει σε μια εύκολη τελικά επικράτηση, μετά και το 87-76 του 36’, οι γηπεδούχοι έπαθαν black out, έχασαν το μυαλό τους και το Λαύριο έβαλε φωτιά στην αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 87-85 με σερί 9-0 και όλα κρίθηκαν σε μια… κλωστή, με τον Καρινιάουσκας να είναι ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών στα 5’’ για το 89-85 που έδωσε τη νίκη στην Κύμη, με τον Μπιούφορντ να γράφει στην εκπνοή το τελικό 89-88.

Ο Ματι Γουίλιαμς έφτασε τους 22 πόντους, ο Κρις Χόρτον σημείωσε 21 πόντους με 7 ριμπάουντ, ενώ ο Βάιντας Καρινιάουσκας έφτασε κοντά στο triple-double με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 11 ασίστ.

Από το Λαύριο, ο Γουίλιαμ Μπιούορντ είχε 15 πόντους με 6 ριμπάουντ, ο Μίλαν Μιλόσεβιτς 15 πόντους με 3 ριμπάουντ και ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος με τον Ντορόν Λαμπ σημείωσαν από 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 30-16, 51-42, 71-59, 89-88

Φωτό: Kymi BC